VI Dni Rybnicy

Gmina Stara Kamienica w powiecie jeleniogórskim, znajduje się w dolinie rzeki Kamienicy na Przedgórzu Rębiszowskim. Wyróżnia się sporą liczbą atrakcji turystycznych, od architektonicznych zabytków – po niezwykłe, malownicze walory przyrodnicze, typowe dla Pogórza Izerskiego.
Gmina coraz skuteczniej zabiegająca o turystów (szczególnie rozwijana jest tu agroturystyka) – oferuje także rekreację rowerową i różne okolicznościowe imprezy.

Starą Kamienicę zaliczono do najstarszych polskich wsi, leżących przy popularnym szlaku handlowym, ponieważ jej początki sięgają XII wieku. Najdawniejsze zapiski o miejscowości pochodzą z 1242 roku, według nich wiadomo, iż gród wzniesiono dla Henryka Pobożnego w pierwszej połowie XIII wieku. Znajdują się tu ruiny rycerskiego zamku z XVI stulecia. Obiekt otoczony fosą z kamienną wieżą, budynkiem gospodarczym z XVII wieku, oraz barokową bramą z herbami.

Najlepiej zachowanym zabytkiem w położonej pod Izerami miejscowości, jest obecnie gotycki kościół pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XV wieku – z barokowym ołtarzem, kasetonowym stropem i gotycką chrzcielnicą.

Miejscowość Stara Kamienica jest siedzibą podizerskiej gminy zajmującej terytorium 110,46 km², obejmującej następujące sołectwa: Antoniów, Barcinek, Chromiec, Kopaniec, Kromnów, Mała Kamienica, Nowa Kamienica, Rybnica, Stara Kamienica, Wojcieszyce. Do gminy należą ponadto wsie: Jaroszyce, Kopanina, Międzylesie, Sosnka.

Imprezy:

  • STO LAT i …. dla Jubilatki:
    3 lipca – Upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Pani FELIKSY CYBULSKIEJ, najstarszej mieszkanki gminy.
    Czołowi przedstawiciele władz gminy: Wójt Wojciech Poczynek i Przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Kuczewska – odwiedzą Szanowną Jubilatkę w miejscu jej zamieszkania w Wojcieszycach i przekażą gratulacje i kwiaty w przededniu jej urodzin.
  • Od 3 do 5 lipca – VI DNI RYBNICY, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Rybnicy, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Ludowy Klub Sportowy

Program obchodów:

  • 3 – 5 lipca (piątek) godz. 18. w budynku szkoły, godz. 18. – Wystawa malarstwa twórców ludowych, którą będzie można zwiedzać do niedzieli.
  • 4 lipca (sobota) godz. 16. na terenie przy szkole – Impreza festynowa: loteria fantowa, sprawnościowe konkurencje sportowe, godz. 17. – święto z muzyką ludową, wystąpią zespoły: LASOWIANIE z Pieńska, SZKLARKI z Piechowic, JELENIOGÓRZANIE z Jeleniej Góry, RYBNICZANKI z Rybnicy, od godz. 20. do 2. w nocy – Zabawa ludowa
  • 5 lipca (niedziela) godz. od 14. do 19. – PIKNIK RODZINNY. Godz. 15.; turniej piłkarski 4 drużyn (Kolejarza, Stali, Polonii, Gwardii), bufet „obficie zaopatrzony” od godz. 16.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz