W Kotlinie Jeleniogórskiej powodzi nie będzie

Stan wody na rzekach Kamienna i Bóbr, u zbiegu których leży Jelenia Góra, jest już poniżej poziomu ostrzegawczego. Brak jest jednak informacji o lokalnych podtopieniach. W mieście wciąż pada, dlatego utrzymywane jest pogotowie powodziowe.

O godz. 14 stan ostrzegawczy o 18 cm przekraczała rzeka Kamienica w Barcinku (powiat jeleniogórski), jednak poziom wody tam opada. Stan ostrzegawczy o godz. 18, czyli 160 cm, osiągnęła też rzeka Kamienna w Jeleniej Górze. 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego zanotowano na Bobrze. Poziom tej rzeki na godz. 18 to 182 cm. Przyczyną przybrania rzek są intensywne opady deszczu. W mieście pada bez przerwy od godz. 15. Nadal brak jest doniesień o lokalnych podtopieniach.

Zwykle przy takich opadach wylewała rzeka Kamienna. W tym roku sporo jej brakuje do wystąpienia z brzegów. Wszystko dlatego, że koryto zostało oczyszczone i pogłębione w ubiegłym roku. W ostatnich latach podobne prace wykonano na większości rzek kotliny.

Jak powiedział nam Piotr Tutak z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, alarm powodziowy jest ogłaszany, gdy woda w Bobrze przekracza poziom 220 cm, a w Kamiennej 200 cm. – Stan pogotowia powodziowego w mieście jest utrzymywany ze względu na pesymistyczne prognozy IMGW – zaznacza Tutak.

W samej Jeleniej Górze popołudniu niestety zaczęło intensywnie padać. IMGW ostrzega nawet przed burzami i lokalnymi podtopieniami. Intensywne opady deszczu na terenie przedgórza sudeckiego mogą wystąpić także w nocy.

W regionie zrobiono sporo przez ostatnie kilka lat. Uregulowano i pogłębiono koryta większości rzek, a także podwyższono i umocniono wały przeciwpowodziowe oraz zakola. Funkcjonuje też system wczesnego ostrzegania. Jeleniogórzanie o zagrożeniu wielką wodą są ostrzegani wiadomościami sms. Każdy, kto chce otrzymywać takie informacje, może dopisać swój numer komórki do listy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów: 075 75 46 302 lub 075 75 46 230. Telefony są czynne codziennie w godzinach od 8 do 15. W systemie jest już ponad 300 numerów.

Wszystko wskazuje na to, że mimo intensywnych deszczy i lokalnych podtopień, wielka woda (podobna do tych z 1997, 1999 i 2006 roku) w najbliższym czasie ominie Kotlinę Jeleniogórską, a wszystko za sprawą odrobionej lekcji z historii.

www.wiadomości24.pl

Tomasz Sierpiński – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz