Wlastimil Hofman

Przemysław Wiater

Wlastimil Hofman w Szklarskiej Porębie

Wlastimil Hofman (1881-1970) był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy-symbolistów związanych z Krakowem, a od 1947 r. tworzącym w Szklarskiej Porębie. Uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego był uznanym w świecie twórcą cyklów młodopolskich „Madonn” czy „Spowiedzi”. W Szklarskiej Porębie Wlastimil Hofman zamieszkał po II wojnie światowej, stając się największą osobowością artystyczną Karkonoszy. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim malarstwem portretowym i religijnym. Zawsze skromny, tworzący na uboczu artysta, doczekał się uznania dopiero po śmierci. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby do dziś wspominają swojego najsłynniejszego sąsiada, krążą tez liczne związane z nim anegdoty. Imię Wlastimila Hofmanna nosi tutejsza szkoła podstawowa i jedna z ulic. Wielu z mieszkańców przechowuje do dziś w domach obrazy jego autorstwa. Są to najczęściej portrety, które często posiadają odręczne dedykacje artysty. Bliska znajomość łączyła Wlastimila Hofmana z rodzinami państwa Korpalów, Czernickich, Uszpulewiczów czy Karwińskich. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby bywali też modelami artysty – „Pana profesora’, jak go tutaj nazywano.

Szczególne związki łączyły artystę z prowadzona przez oo. franciszkanów parafią p.w. Bożego Ciała. Wlastimil Hofman jest autorem znajdującego się w kościele parafialnym obrazu ołtarzowego ukazującego Chrystusa Euchrystycznego na tle Szrenicy, przestawień ewangelistów, Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Narodzin Jezusa, cyklu Rozważań Tajemnic Różańca czy wyjątkowych sztandarów procesyjnych. Jako modele do obrazów religijnych niejednokrotnie służyli mieszkańcy Szklarskiej Poręby.
W Szklarskiej Porębie Średniej, w dawnym domu artysty przy ul. Jana Matejki 14, działa niewielkie, prywatne muzeum, które od lat prowadzone jest z poświęceniem przez Pana Wacława Jędrzejczaka. Zgromadzonych jest tutaj kilkadziesiąt obrazów Wlastimila Hofmana.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – jest największą placówka kultury w mieście. W swojej merytorycznej działalności od lat upamiętnia postać Wlastimila Hofmana, organizując co roku, w kwietniu – miesiącu urodzin artysty, wystawy, konkursy plastyczne i publikując wydawnictwa poświęcone jego twórczości. Na stałej wystawie prezentowanych jest około trzydzieści obrazów artysty.

Dodaj komentarz