Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki położony jest poniżej Szklarskiej Poręby, kilkaset metrów powyżej ujścia potoku do Kamiennej.

Najpopularniejszy z karkonoskich wodospadów, udostępniony już w XVIII wieku poprzez wybudowanie przez właściciela specjalnej ścieżki wzdłuż brzegu Kamiennej. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która po przebudowach i remontach przekształcona została w dzisiejsze schronisko „Kochanówka”. Specjalnie przygotowywaną atrakcją dla XIX-wiecznych turystów było regulowanie przepływu wody dopływającej do wodospadu i spuszczanie jej po pobraniu opłat od gości.

W 1959 roku 13 metrowej wysokości wodospad wraz z otaczającym go terenem stał się rezerwatem ścisłym – enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pomiędzy Piechowicami a Szklarską Porębą znajduje się piękne miejsce z wodospadem. Wiedzie do niego krótka ścieżka, która została już przystosowana dla osób niepełnosprawnych (głównie dla poruszających się na wózkach).

Najbardziej sprzyjający do zwiedzania jest okres od kwietnia do października. Początek ścieżki położony jest na wysokości 503 m n.p.m. Aby dotrzeć do Wodospadu Szklarki, należy pokonać odległość 375 m i przewyższenie 11 m. Największe nachylenie ścieżki sięga 17stopni.

Na całym odcinku jest ona wyposażona w wielopoziomowe barierki, zatoczki mijania i odpoczynku oraz utwardzone podłoże. Gdy już dotrzemy do celu, czeka na nas wspaniały widok wodospadu, który można podziwiać z platformy widokowej. Tuż przy wodospadzie stoi schronisko Kochanówka przystosowane (włącznie z zapleczem sanitarnym) dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. (Tel. kontaktowy: 075 – 717-24-00).

Każdy w tym miejscu może czerpać radość z obcowania z przyrodą i skutecznie ją poznawać. Wzdłuż ścieżki wytyczone są punkty dydaktyczne, na których umieszczono tablice informacyjne. Z nich dowiemy się o żyjących tu zwierzętach i roślinach, poznamy karkonoskie lasy i historię Wodospadu Szklarki. Są to także miejsca nazywane przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego ,,zatoczkami zmysłów”, z których korzystają najczęściej osoby niewidome.

Oprócz szumu potoku i wszelkich głosów przyrody można w nich poznawać otoczenie, dotykając skał, drzew i roślin. Dla zainteresowanych został wydany przewodnik szczegółowo opisujący ścieżkę dydaktyczną. Istnieje również możliwość oprowadzenia zorganizowanej grupy przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ścieżka przyrodnicza do Wodospadu Szklarki była pierwszym szlakiem w parkach narodowych przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Pokazała możliwości udostępniania pięknych miejsc wszystkim turystom, a także stała się przykładem prostego sposobu na wyrównanie szans.

Fragmenty tekstu są autorstwa Romana Rąpały i pochodzą ze strony www.ekoswiat.com.pl

Dodaj komentarz