Wycieczka do zamku Książ

18 maja 2009 r., w najpiękniejszy miesiąc wiosny, nasz Klub Integracyjny Diakonii Wang z Karpacza był na wycieczce. Pod opieką naszych opiekunów – wolontariuszy zwiedzaliśmy zamek Książ, który leży w granicach Wałbrzycha i jest usytuowany na wzgórzu w zakolu rzeki Pełczycy.

Zamek Książ

Zamek zbudowano pod koniec XIII wieku za panowania księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego. W ciągu wieków był przebudowywany. Najpierw mieszkali w nim książęta śląscy, a od 1509 r. przejął go możny ród Hochbergów, w którego rękach znajdował się do II Wojny Światowej. W czasie wojny zamek skonfiskowali hitlerowcy i podczas przerabiania go na kwaterę Hitlera bardzo zniszczyli wnętrza. Reszta zniszczeń dokonała się w latach powojennych.

Od kilkudziesięciu lat zamek jest powoli odrestaurowywany. Niedawno zainstalowano w nim windy i dzięki temu nasza grupa mogła zwiedzić całe dwa piętra. Zwiedzaliśmy sobie powoli i dokładnie zaglądając do wszystkich dostępnych pomieszczeń. Niestety wiele sal jest jeszcze pustych, ale w niektórych można już podziwiać piękne meble. Najpiękniejsza jest Sala Maksymiliana za złoceniami, wspaniałym żyrandolem i pięknym malowidłem na suficie. Wędrując tak po zamkowych komnatach można było sobie wyobrażać, jak mieszkała w nich słynna z urody angielska księżna Daisy. Poniżej zamku znajdują się jeszcze piękne ogrody, które dla osób niepełnosprawnych niestety są niedostępne, ponieważ prowadzą do nich schody.W powrotnej drodze z Książa zajechaliśmy jeszcze do Mysłakowic do restauracji na stacji benzynowej, w której zawsze jesteśmy miło obsługiwani. Tam zjedliśmy obiad i rozmawiając odpoczywaliśmy po wspanialej wycieczce.

Iwona Gucwa

Dodaj komentarz