Serdecznie zapraszam na uroczyste otwarcie wystawy przedstawiającej stacje na szlaku Via Sacra. Otwarcie wystawy Via Sacra, czwartek, 03 września 2009 r., godz. 15.30, Hotel „Tarasy Wang”, ul. Na Śnieżkę 3, Karpacz
W programie:
- Pozdrowienie – Pan Dr Holm Große, Geschäftsführer der Marketing-Gesellschaft Oberlausitz
- Pozdrowienie – ks. Edwin Pech, jako polski przedstawiciel Via Sacra i członek Steering-Group
- Pozdrowienie – Starosta Powiatu Jeleniogórskiego, Pan Jacek Włodyga
- Wprowadzenie do wystawy – Pan Dr. Volker Dudeck
- Wprowadzenie do wystawy – Pan Dr. Holm Große
- Przyjęcie z małym bufetem
„Via Sacra” to nowy szlak turystyczny o długości 550 km w regionie leżącym na styku Niemiec, Polski i Czech. Wzdłuż niego znajdują się liczne zabytki sakralne o ogromnym znaczeniu historycznym i niezwykłych walorach turystycznych. Szlak ten wiedzie przez historyczne regiony Górnych Łużyc i Dolnego Śląska.
„Via Sacra” ma zachęcić turystów z całej Europy do odkrycia na nowo wspólnego obszaru kulturowego, który został zapomniany w wyniku podziału kontynentu w XX wieku. Szlak ten można porównać ze sznurem pereł, w którym każda mieni się niepowtarzalnym blaskiem. I tak na szlaku znalazły się n.p. słynne w całych Niemczech żytawskie płótna wielkopostne z 1472 r. i 1573 r. w Zittau, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Kościół Pokoju pod wezwaniem Świętego Ducha w Jaworze, a także miejsce pochówku Albrechta von Wallensteina – jednej z najznamienitszych osobistości renesansowej Europy – w miejscowości Mnichovo Hradiśte w Północnych Czechach. W naszym rejonie są wpisane na szlak Via Sacra dwa obiekty: kościół św. Krzyż (Łaski) w Jeleniej Górze i kościół Wang w Karpaczu.
Wszystkie Stacje na szlaku są zdecydowanie warte odwiedzenia. Jako całość uświadamiają, że mieszkańców Polski, Czech i Saksonii łączy w dużej części wspólna, tysiącletnia historia oraz kultura. A w czasach intensywnego poszukiwania sensu istnienia, Stacje kierują swoim oddziaływaniem, zarówno chrześcijan, jak i niechrześcijan ku wewnętrznemu wyciszeniu, refleksji i kontemplacji.
Jako marka turystyczna „Via Sacra” przynosi związanym z nią miejscowością wiele korzyści. Oto cztery z nich:
- Umożliwia kompleksowe – a tym samym też i skuteczniejsze – zaistnienie na rynku wycieczkowym, który jest przecież wręcz przepełniony najróżniejszymi informacjami.
- Swoim zasięgiem „Via Sacra” trafia w gusta i upodobania dużo większego kręgu turystów. Każda Stacja wnosi swoje szczególne walory, nie mogłaby jednak sama zaoferować tak różnorodnej oferty, jak współpracując z innymi.
- Internet; broszury, oferty wycieczek itp. wszelkie działania marketingowe związane z marką „Via Sacra” przynoszą korzyści wszystkim zaangażowanym w projekcie.
- Zwiększającą się popularność „Via Sacra” wykorzystują nie tylko poszczególne Stacje, ale także okoliczni organizatorzy wycieczek, którzy potrafią z pomysłem podjąć ten temat.
Ks. Edwin Pech – Proboszcz
Wykaz Stacji:
- Wielkie Płótno Postne z Żytawy 1472/ Małe Płótno Postne z Żytawy 1573Hradiště
- Twierdza i zespół klasztorny Oybin
- Ewangeliccy Bracia Czescy w Herrnhut
- Kościół wiejski w Cunewalde
- Katedra św. Piotra w Bautzen ze skarbcem
- Opactwo Cysterek St. Marienstern Panschwitz-Kuckau
- Święty Grób, Droga Krzyżowa oraz Kościół Ewangelicki św. Piotra i Pawła w Görlitz
- Klasztor cystersek – Fundacja klasztorna St. Marienthal w Ostritz
- Ewangelicki Kościół Pokoju pod wezwaniem Ducha Świętego w Jaworze
- Pocysterski Zespół Klasztorny w Krzeszowie
- Świątynia Wang w Karpaczu
- Kościół św. Krzyża (Kościół Łaski) w Jeleniej Górze
- Kościół Nawiedzenia Marii Panny w Hejnicach
- Komandoria joannitów p.w. św. Zdzisławy w czeskim Dubie
- Kaplica św. Anny – Mnichovo
- Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy w czeskim Jablonnč v Podještědi