Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki

W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w dniu 25 stycznia 2010 r. o godz.15.00 otwarta zostanie nowa wystawa pocztówek ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pt. O sporcie, tyś jest Radością! Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją, wykorzystującą w tak szerokim stopniu muzealne zbiory pocztówek i prezentującą ich zróżnicowanie w podejściu do tematu. Kolekcja uznawana jest za cenny zbiór archiwalny pozostający w zasobach Biblioteki w Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie.

Tytuł wystawy „O Sporcie, tyś jest Radością!” ma w sobie lekkość, która kojarzy się zarówno z charakterem samej pocztówki, jak i treściami, jakie ona niesie. Sport na karcie pocztowej, w znakomitej większości przypadków, jawi się ze swej najmilszej strony; częściej ukazuje jego przyjemnościowe aspekty niż trud i wysiłek leżące u podstaw sukcesów w zmaganiach fizycznych. Jest pretekstem do zwrócenia uwagi na urodę ludzkiego ciała, zachętą do podnoszenia jego tężyzny poprzez aktywność rozwijaną na ogół w miłym, często damsko-męskim towarzystwie. Stąd tak często pojawiające się na pocztówkach urokliwe postaci kobiece, czy pary,których przedstawienie sugeruje, że uprawianie sportu niesie niejedną obietnicę.

Humorystyczne i satyryczne akcenty, nierzadkie w pocztówce sportowej, podkreślają, że sport jest okazją do zabawy, do śmiechu, do radości. l do dumy z odniesionych zwycięstw, o czym przekonuje wiele kart ukazujących znanych sportowców, dokumentujących zawody, pokazy gimnastyczne i inne wydarzenia.Na wystawie przedstawiono ponad 300 pocztówek z lat 1897-1940. W kilku przypadkach użyto kart wydanych później, ale przedstawiających wydarzenia z okresu objętego chronologią. Przykładem są dwie fotograficzne pocztówki, wydane około 1960 roku w Szwajcarii, a prezentujące siedmioosobowy zespół alpinistów, który w 1865 roku dokonał pierwszego wejścia na Matterhorn, jeden z najbardziej znanych alpejskich szczytów.

Pocztówki zostały przedstawione w 16 działach tematycznych: T.G. „Sokół”; Cykliści; Automobilizm; Lotniarstwo, Baloniarstwo; Siłacze, Boks, Zapasy; Wioślarstwo, Żeglarstwo; Pływanie; Szermierka, Łucznictwo; Jeździectwo; Igrzyska olimpijskie; Sporty zimowe: Narciarstwo, łyżwiarstwo. Saneczkarstwo; Alpinizm; Piłka nożna; Tenis; Gry różne, Wrotkarstwo.

Barbara Mikocka Autor i komisarz wystawy

Wystawa udostępniona będzie dla zwiedzających do połowy marca br.

Dodaj komentarz