Za miliony ochronią Karkonoski Park Narodowy

Sześć milionów złotych na ochronę przyrody dostanie Karkonoski Park Narodowy z Unii Europejskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na dwa projekty związane z ochroną najcenniejszych gatunków roślin i zwierząt żyjących w Karkonoszach.

Nasiona i części roślin zostaną umieszczone w Banku Genów. Dzięki temu przetrwają kolejne dziesiątki i setki lat. Później będą mogły być znowu posadzone w Karkonoszach (jeśli z jakichś powodów nie przetrwałyby). Siedliska roślin występujące w pobliżu szlaków zostaną lepiej zabezpieczone.

– Inwestycje nie tylko przyczynią się do ochrony przyrody, ale również w znacznym stopniu poprawią komfort wędrowania i bezpieczeństwo turystów – uważa Michał Makowski z KPN.

To kolejne pieniądze, które udało się zdobyć przyrodnikom w tym roku. KPN pozyskał już 10 mln zł z Unii na realizację dwóch projektów, dzięki którym turyści mogą łatwiej wędrować po górach. Za unijne pieniądze wyremontowane zostaną szlaki turystyczne. Jeden z nich został przystosowany do poruszania się niepełnosprawnych na wózkach. Spośród wszystkich parków narodowych to KPN pozyskał najwięcej pieniędzy na ochronę przyrody i remonty szlaków.

Mariusz Junik

Dodaj komentarz