Gmina dofinansuje usuwanie azbestu z dachów. Mieszkańcy Starej Kamienicy mają szansę na pozbycie się groźnej trucizny. Nie zapłacą za to ani złotówki. Magistrat zbiera informacje o tym, ile budynków pokrytych jest szkodliwymi płytami
Do Urzędu Gminy w Starej Kamienicy zgłosił się m.in. Andrzej Żurawski. – Gdy tylko się dowiedziałem, że jest taka możliwość, nie zawahałem się ani minuty – mówi. Pan Andrzej zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowie jego całej rodziny jest w niebezpieczeństwie. – Kiedyś to człowiek się nad tym nie zastanawiał. Takie materiały budowlane były dostępne, to z nich korzystał – podkreśla.
Spis budynków
Teraz jednak jak najszybciej chciałby pozbyć się trujących płyt z dachu swojego domu. Nadarzyła się ku temu okazja, bo gmina będzie sukcesywnie dofinansowywać usuwanie azbestu (handlowa nazwa – eternit) z pokryć dachowych i elewacji budynków. Trwa spis tego typu budynków. – Każdy mieszkaniec ma obowiązek nam to zgłosić – mówi Sylwia Domańska-Mośko, pracująca w referacie rozwoju gminy.
Czekają ich spore wydatki
Magistrat pokryje koszty usunięcia, transportu i utylizacji azbestu. Mieszkańcy będą musieli na własny koszt położyć nowe pokrycie dachowe. To dla wielu wydatek, którego nie są w stanie udźwignąć. Jednak, jak podkreślają urzędnicy, poinformują zainteresowanych o dostępnych preferencyjnych kredytach.
W Jeleniej Górze i Karpaczu urzędnicy także zbierają informacje na temat ilości budynków, pokrytych eternitowymi płytami.
Śmiertelna azbestoza
Pojedyncze włókna azbestu są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Azbest pozostaje w płucach przez wiele lat, mogąc spowodować azbestozę. To nieodwracalna i nieuleczalna choroba, powodująca raka płuc, a w konsekwencji śmierć. Nawdychanie się azbestem podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór pięciokrotnie. Natomiast połączenie azbestu z paleniem papierosów zwiększa szansę na zachorowanie aż 55 razy.
Katarzyna Wilk – POLSKA Gazeta Wrocławska