Zabytkowe pociągi

Zabytkowe pociągi mają ożywić ruch turystyczny na polsko-czeskim pograniczu. Muzea w Jaworzynie Śląskiej i czeskim Jaromierzu połączy linia kolejowa. W obu kierunkach, po malowniczej trasie, będą kursowały odrestaurowane pojazdy z czeskimi i polskimi turystami

Turystów z Polski nie trzeba specjalnie zachęcać do odwiedzenia atrakcji w Czechach. Położone w pobliżu granicy Skalne Miasto koło Teplic nad Metuji oraz ogród zoologiczny w Dwór Kralove są oblegane przez Polaków. Jak jednak zachęcić Czechów do zwiedzania naszych atrakcji? Na to pytanie znalazło odpowiedź kierownictwo Muzeum Przemysłu i Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Opracowało projekt turystycznych połączeń kolejowych, które połączą oba państwa. Długość linii ma wynieść ok. 100 km.

Czekają na pieniądze

– Do współpracy zaprosiliśmy Muzeum Kolejnictwa w Jaromierzu – opowiada Katarzyna Szczerbińska, kierownik Muzeum Przemysłu i Kolei w Jaworzynie Śląskiej. -Ustaliliśmy, że placówki połączy turystyczna linia kolejowa. W weekendy będą po niej kursować osobowe pojazdy szynowe, które są częścią naszych zbiorów.

Wybór padł na motoraki, które produkowano w latach 50. w Czechosłowacji. Motorak jest skrzyżowaniem drezyny z wagonem osobowym. Przewiezie 55 osób, ale można doczepić do niego wagon dla 45 osób. Motorak z Jaworzyny Śląskiej jest już odrestaurowany i gotowy do jazdy. Także Czesi kończą już remontować swój.

– Projekt ma być finansowany z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2014 – wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska. – Wart jest ponad 300 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na naprawy uszkodzonych części trasy, po których będą kursować motoraki.

Szlakiem przemysłu

Decyzja o przyznaniu pieniędzy na projekt ma zapaść we wrześniu. Jeżeli będzie pozytywna, pierwsze pojazdy z turystami wyruszą na trasę jeszcze w tym roku. Jeżeli nie, pomysłodawcy projektu będą szukać innych źródeł finansowania.

Motoraki mają wyruszać na trasę w sobotnie przedpołudnie i wracać do macierzystej stacji w niedzielę wieczorem. Przez niemal cały weekend Czesi będą mogli zwiedzać atrakcje Dolnego Śląska i u nas nocować. Natomiast Polacy spędzą ten czas u nich. Stacjami początkowymi i końcowymi będą muzea kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i Jaromierzu. Trasa będzie przebiegała przez Wałbrzych, Mieroszów i Mezimesti. Postój pociągu został zaplanowany na bocznicy zamkniętej XIX-wiecznej. zabytkowej kopalni w Wałbrzychu. Działa tu obecnie Muzeum Przemysłu i Techniki.

– Pociąg zatrzyma się w pobliżu szybu Sobótka, na terenie, z którego kilka lat temu korzystała firma Carbo Julia – tłumaczy Jerzy Kosmaty, kustosz muzeum. – Za zrealizowanie pomysłu odpowiada muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Artur Szałkowski – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz