Zamek Chojnik – podstawowe informacje

Powiat: jeleniogórski
Gmina: Jelenia Góra

Chojnik

Położenie zamku Chojnik

Zamek Chojnik jest niezwykle malowniczo położony na szczycie wznoszącej się 627 m n.p.m. góry o tej samej nazwie, której strome zbocza tworzą urwiska opadające w dół pionowymi ścianami, o wysokości do 150 m.

Rys historyczny

Kamienny zamek wybudował tu w latach 1353-1364 książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały. W roku 1377r. właścicielem zamku został Gotshe Schoffowi, protoplasta rodu Schaffgotsch. Zamek należał do tej rodziny do roku 1945. Latem 1635r. wszystkie dobra rodziny, a wraz z nimi zamek Chojnik zostały skonfiskowane. Na zamku osadzono cesarskich żołnierzy. W 1645 roku zamek był bezskutecznie atakowany przez wojska szwedzkie. Zamek powrócił do rodziny von Schaffgotsch w 1648r. 31 sierpnia 1675r. po uderzeniu pioruna na zamku wybuchł pożar, który strawił cały zamek. Po tym wydarzeniu budowli już nigdy nie odbudowano. Ciekawostką jest też fakt, że Chojnik ze względu na swoje położenie jest jedynym zamkiem na Śląsku, który nigdy nie został zdobyty. Malownicze ruiny zamku już od końca XVIII wieku przyciągają turystów. Dla ich wygody w 1822r. powstała na zamku gospoda, oraz punkt wynajmu przewodników i tragarzy lektyk. Od 1860r. działa tu schronisko turystyczne, urządzone w przebudowanej w stylu neogotyckim północnej bastei.

Współczesność

Na zamku działa od 1993r. Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik. Organizuje ono co roku w drugą sobotę i niedzielę września Turniej Rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”. Funkcjonuje tu również schronisko turystyczne dysponujące 30 miejscami noclegowymi, oraz bufet turystyczny.

Kontakt: Zamek Chojnik, 58-570 Jelenia Góra – Sobieszów, tel.+48 75 53535

Dodaj komentarz