Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Zbudowany około tysiąca lat temu Zamek Grodziec, usytuowany na wygasłym stożku wulkanicznym z bazaltu u podnóża Gór Kaczawskich, niecałe czterdzieści kilometrów na zachód od Legnicy, dumnie góruje nad okolicą.

Pierwsza wzmianka o zamku Grodziec pochodzi z 1155 roku i została wzmiankowana w Buli Papieża Hadriana IV obok takich miejscowości jak Strzegom, czy Wleń, czy Bolesławiec. Najpierw kasztelania Grodziec należała do Książąt Śląskich, później gdy Śląsk został podzielony na Księstwa przynależna została Księstwu Legnickiemu i między innymi Książe Legnicki Fryderyk I w 1473 roku, postanowił wybudować tutaj rezydencję i twierdzę. Budował przez lat piętnaście, jego śmierć przerwała na kilka lat pracę, później dzieło zaczął kontynuować jego syn Fryderyk II, który przez kolejne dwadzieścia kilka lat, za sprawą również znakomitych architektów takich jak Vendel Roskopf doprowadził do tego, że powstała jedna z najpiękniejszych twierdz i rezydencji na Śląsku.

Na zamku w Grodźcu gościło wiele znanych osobistości.W 1908 roku na uroczystym otwarciu był tu nawet Cesarz Wilhelm II. Później obiekt przekazano Śląskiemu Towarzystwu Miłośników Historii i Starożytnictwa na muzeum i restaurację i schronisko turystyczne, a w latach wojny zajechał tu nawet sam Adolf Hitler. W ostatnim dziesięcioleciu minionego stulecia zamek ponownie zaczyna być w kręgu zainteresowania turystów, a także filmowców.

Grodziec był siedzibą teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Tu kręcono słynne seriale „ Przyłbice i kaptury” oraz „ Wiedźmina”, a także spektakl „Romeo i Julia”. W 2004 roku szwedzka telewizja realizowała, w zamku i jego okolicach, reality show Riket, czyli królestwo. To tu realizowano słynne imperium pierwszego programu telewizji rosyjskiej, w którym wystąpił między innymi Władimir Żyrynowski.

Trafić tu nie jest trudno, bowiem zamek widać już z odległości. Przejeżdżając zarówno międzynarodową trasą A 4 wzdłuż autostrady mijamy go po lewej stronie kierując się na zachód Polski. Możemy do niego dojechać również z drogi krajowej prowadzącej z Legnicy do Złotoryi.

Dodaj komentarz