105 tras spacerowo-turystycznych po Dolnym Śląsku

Publikacja Bohdana Krakowskiego, który jest autorem także kilku innych przewodników po regionie (patrz wyżej) to pierwsza tego typu książka w Polsce. Każda trasa, bardzo szczegółowo opisana, zawiera informacje o okolicy, przydatne adresy i numery telefonów urzędów, placówek medycznych, dworców kolejowych i autobusowych. Każdą z nich autor konsultował z osobami niepełnosprawnymi. Do przewodnika dołączona jest mapa dolnośląskich tras i obiektów turystycznych. Książkę wydał Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Każdy, a więc także osoba niepełnosprawna, powinien dbać o swój stan zdrowia. Służą temu m.in. różne formy rekreacji, a nade wszystko spacery i turystyka na świeżym powietrzu. Turystyka stanowi uzupełnienie rehabilitacji leczniczej, zawodowej i społecznej. Zmusza do pokonywania przeszkód w terenie, wyrabia samodzielność i czyni osobę niepełnosprawną bardziej otwartą na kontakty ze światem zewnętrznym. Można więc stwierdzić, że aktywność ruchowa w ogóle zaspokaja pragnienia ludzi do poznania własnej wartości, zaskarbienia uznania w środowisku, tworzenia więzi społecznych czy kompensowania ułomności wynikających z wszelkich dysfunkcji organizmu.

Wszystkim tym celom – szansie na ciekawsze życie osobom sprawnym inaczej – służy z powodzeniem omawiana książka, zwłaszcza że w regionie ciekawych i dostępnych miejsc nie brakuje. Ponadto omawiane trasy mogą być przydatne również osobom starszym oraz rodzinom z małymi dziećmi. Jeśli zaś wydawnictwo to wpadnie w ręce osób zdrowych, może zachęci je prostowania niektórych dróg i obniżania krawężników lub likwidacji schodów.

W prezentacji przewodnika, która odbyła się 17 lipca 2007 r. we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, wziął udział marszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Łoś oraz wrocławski poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Piechota, który sam porusza się na wózku.

Bohdan Krakowski jest osobą niepełnosprawną od lat młodzieńczych po ciężkiej kontuzji nogi podczas szkolnych zawodów sportowych w 1952 r. Mimo długiego leczenia szpitalnego ukończył studia ekonomiczne w Poznaniu, a także podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Przepracował zawodowo 48 lat, w tym aż 33 lata na stanowiskach kierowniczych w przemyśle energetycznym i w budownictwie. Zawsze był związany ze sportem i turystyką, a od 1992 r., po przejściu na rentę inwalidzką, aktywnie działa w środowisku osób niepełnosprawnych. Przez 8 lat redagował dodatek specjalny dla niepełnosprawnych POMOCNA DŁOŃ w Słowie Polskim i nadal współpracuje z wieloma czasopismami zajmującymi się tą problematyką. Działa w zrzeszeniu START i w Oddziale Wrocławskim PTTK. Opracował już 5 przewodników turystycznych dla osób niepełnosprawnych, w tym 2 kajakowe. W 2005 r. założył Integracyjny Klub Kajakowy Osób Niepełnosprawnych KAPOK, którego jest prezesem. Za swą działalność zawodową i społeczną, głównie wśród młodzieży, wyróżniony został wieloma odznaczeniami branżowymi, sportowymi, regionalnymi i państwowymi, m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym krzyżami zasługi, a w 1992 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bohdan Krakowski – „105 tras spacerowo-turystycznych po Dolnym Śląsku” (Przewodnik dla niepełnosprawnych)

Recenzje

105 miejsc bez barier

Niezwykły przewodnik po miastach na Dolnym Śląsku dostępnych dla ludzi na wózkach inwalidzkich opracował wrocławianin, pan Bohdan Krakowski, także niepełnosprawny. W przewodniku opisane są miejsca dostępne dla osób poruszających się na wózku.

Bohdan Krakowski wie niemal wszystko o atrakcjach turystycznych dolnośląskich powiatów. Przez półtora roku przemierzał region wzdłuż i wszerz. Sam jest osobą niepełnoprawną, więc zwracał uwagę głównie na to, czy daną trasą przejedzie osoba na wózku.

Trasy opisane w przewodniku to niekoniecznie te najbardziej popularne. Za najbardziej przyjazną autor uznał ścieżkę prowadzącą do wodospadu Szklarka. Łatwo tam dojechać, droga wysypana jest żwirem.

Pan Zenon Sokół, który był jednym z konsultantów książki, wśród wrocławskich tras najbardziej lubi tę na Ostrowie Tumskim..

W przewodniku znalazły się informacje praktyczne – opisane są miejsca, w których znajdują się toalety dla niepełnosprawnych i restauracje z podjazdami dla wózków. Niestety takich na wrocławskim rynku jest zaledwie kilka.

Miejsca bez barier to miejsca, do których osoby poruszająe się na wózku mogą dojechać samodzielnie. Sławomir Piechota jest jednym z trzech polskich posłów poruszających się na wózku inwalidzkim. Uwielbia podróżować. Twierdzi , że niewiele trzeba by nawet miejsca w górach stały się dostępne dla ludzi niepełnosprawnych.

Z każdym rokiem jest jest lepiej. Osoba na wózku bez problemu dojedzie już na przykład z Dusznik do górskiego schroniska „Pod Muflonem”.

Polacy nie są najbardziej aktywnym narodem w Europie. A z aktywnością osób niepełnoprawnych jest już zupełnie kiepsko. Być może zmienią to takie przewodniki, bo zachęcą ludzi do wychodzenia z domu i przełamania stereotypu, że takie wyjście oznacza same kłopoty.

Przewodnik został wydany w 2 tysiącach egzemplarzy za pieniądze dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.
tvp3wroclaw

Dodaj komentarz