Regionalna Spółdzielnia Usług Rehabilitacyjno-Socjalnych RESURS we Wrocławiu od 15 lat zajmuje się organizacją turystyki głównie dla osób niepełnosprawnych i prowadzi turnusy rehabilitacyjne. Profil rehabilitacyjno-leczniczy poszerza o działalność wydawniczą na rzecz osób niepełnosprawnych. Dla poprawy stanu ich zdrowia oraz kondycji fizycznej i psychicznej, RESURS wydaje przewodniki turystyczne oraz inne przydatne foldery i książki. Wcześniej ukazał się dobrze przyjęty przewodnik „Wrocław”, w ramach cyklu „Turystyka bez barier”, druga pozycja z tego cyklu to przewodnik „Okolice Wrocławia”. Opisuje on trasy turystyczne dla osób niepełnosprawnych – spacerowe po terenach zielonych, jeszcze w granicach, ale już na obrzeżach stolicy Dolnego Śląska oraz proponuje odwiedzenie kilku ciekawych miast leżących w bliskim sąsiedztwie Wrocławia.
We wstępie do przewodnika Bohdan Krakowski – jego współautor, wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, pisze m.in. :
Aktywność ruchowa ma duże znaczenie w rehabilitacji i integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Najlepszą jej formą gwarantującą wypoczynek, poprawę stanu zdrowia, przypływu energii oraz rozwój fizyczny i umysłowy są spacery oraz mądrze, umiarkowanie dawkowana turystyka. Stanowi ona uzupełnienie rehabilitacji leczniczej, zawodowej i społecznej. Zmusza do pokonywania różnych przeszkód w terenie, wyrabiania cech samodzielności i czyni osobę niepełnosprawną bardziej otwartą na kontakty towarzyskie ze światem zewnętrznym.
Założeniem przewodnika jest przedstawienie dostępnych dla osób niepełnosprawnych i w miarę atrakcyjnych tras spacerowych i turystycznych na obrzeżach aglomeracji wrocławskiej i miast w najbliższych okolicach Wrocławia. Opisane trasy spacerowe przylegające mają długość około 5 km, ale nie więcej niż 10 km, a mogą być przemierzane pieszo, na rowerze, zaś niektóre na wózku inwalidzkim.
Miejscowości te mieszczą się w promieniu około 30 km w linii prostej od granicy miasta. Niewiele osób niepełnosprawnych posiada samochody lub prawo jazdy, dlatego wybrano w przewodniku tylko te miejscowości, z którymi istnieje bezpośrednie połączenie autobusowe lub kolejowe. Warto je wymienić wraz z ich skrótową ofertą:
- Sobótka – miasto historii Słowian i turystyki
- Kąty Wrocławskie – bliskie sąsiedztwo Wrocławia
- Środa Śląska – miasto skarbu
- Wołów – miasto wśród lasów, nad Juszką
- Brzeg Dolny – miasto otwarte, z ambicją
- Oborniki Śląskie – ośrodek rekreacji i zdrowia
- Trzebnica – św. Jadwiga wśród wzgórz
- Oleśnica – miasto zabytkowe z bogatą historią
- Oława – miasto godne zwiedzenia
- Strzelin – miasto kamieniołomów i rehabilitacji
Z rozdziału „Niektóre trasy spacerowe na obrzeżach Wrocławia” warto wymienić: trasa III – z parku Południowego na Partynice, trasa V – Od przystani do przystani, trasa VIII – Park Krajobrazowy Odry, Trasa X – zamek w Leśnicy.
Przewodnik kończy się zawartymi na 5 stronicach praktycznymi informacjami przydatnymi osobom niepełnosprawnym.
Władysław Rudak
Katarzyna Halla, Bohdan Krakowski – „Okolice Wrocławia. Turystyka bez barier”