Dla najmłodszych widzów scena lalkowa przygotowała „Alibabę i 40 rozbójników”. Znaną bajkę z „Klechd sezamowych” Bolesława Leśmiana w adaptacji Joanny Piekarskiej zrealizowała aktorka, Lidia Lisowicz.
Jeszcze w czasie żadnego spektaklu na scenie lalkowej tak nie pachniało, jak tym razem. Woń egzotycznych kadzideł cytrusów robi wrażenie nie tylko na dzieciach.
O spektaklu
Działo się to wszystko dawno temu i w dalekich egzotycznych krajach. Tam właśnie żył Alibaba i rozbójnicy marzący o bogactwie. Opowieść o ich przygodach opisano w „Baśniach z tysiąca i jednej nocy” i odtąd, gdy bardzo czegoś chcemy, mówimy o zdobyciu skarbów Sezamu, legendarnego schowka, do którego tak trudno dotrzeć. Bohater naszej historii – Alibaba -osiąga to czego pragnął – szczęście oraz bogactwo. Pomaga mu w tym wrodzony spryt oraz pomyślny los. Także to, że jest w gruncie rzeczy dobrym i szlachetnym człowiekiem.
Dzięki teatralnej opowieści nasi mali widzowie poznają egzotykę Bliskiego Wschodu – jego przepych, oryginalność, kulturę. Urzeka klimat opowieści pełnej tajemnic, ilustrowanej muzyką, przywodzącą na myśl piaski pustyni i błądzące po niej karawany.
… Oto w egzotycznym mieście żyje sobie ubogi Alibaba, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów. Poznaje zaklęcie do magicznego sezamu i dzięki temu zdobywa kosztowności. Dzięki temu może oddać dług bratu i obdarować biedaków. Dalszy ciąg tej historii już chyba wszyscy znają.
„Alibaba…” to spektakl prosty w wymowie i dzieci łatwo mogą odróżnić dobrych i złych bohaterów. W egzotyczny nieznany świat przenosi ich nie tylko ładna muzyka i piosenki napisane przez Jacka Szreniawę, ale też pomysłowa i barwna scenografia autorstwa Lewana Mantidze. W kilka chwil miejski targ zmienia się w las ze skałami, w których ukryty jest sezam. A gdy już Alibaba wejdzie do środka jaskini, my też widzimy złoto, klejnoty i dukaty.
Egzotyczna historia kończy się oczywiście happy endem i nawet najmłodsi widzowie dobrze odczytują przesłanie spektaklu: zbóje są źli, a Alibaba jest dobry.
GOK – Regionalny Tygodnik Informacyjny – 18 marca 2004r.
- Autor-Bolesław Leśmian
- Adaptacja-Joanna Piekarska
- Reżyseria-Lidia Lisowicz
- Muzyka-Jacek Szreniawa
- Scenografia-Lewan Mantidze
- Występują: Dorota Fluder, Katarzyna Morawska, Lidia Lisowicz, Radosław Biniek, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski, Dorota Bąblińska-Korczycka
- Spektakl trwa 1 godz.
Ceny biletów
- Cena biletu normalnego – 11 zł
- Cena biletu ulgowego – 11 zł
Najbliższe spektakle
- 28 lutego 2008 – 10.00
- 18 marca 2008 – 10.00