Od 8 do 31 grudnia 2008 roku w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” w miejscowości Bolków, niedaleko Jeleniej Góry, odbywają się bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku otyłości.
Od 8 grudnia w przychodni przy ulicy Wysokogórskiej 6 wszyscy mieszkańcy Bolkowa oraz powiatu jaworskiego mogą skorzystać z bezpłatnego badania pomiaru zawartości tłuszczu i wody w organizmie.
Badania pozwolą określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, a dzięki temu rozpoznać lub wykluczyć u pacjentów otyłość i ocenić stan jej zaawansowania. Podczas konsultacji każdy pacjent dodatkowo zostanie zmierzony i zważony oraz otrzyma podstawową poradę internistyczną. Podczas konsultacji pacjenci otrzymają informacje na temat profilaktyki i leczenia chorób metabolicznych. Osoby ze zdiagnozowaną otyłością będą mogły liczyć na pomoc w walce z chorobą.
Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 0-75 741-32-20 lub bezpośrednio w przychodni przy ulicy Wysokogórskiej 6 w Bolkowie, w województwie dolnośląskim. Na badania należy zgłosić się z dowodem osobistym.
Otyłość jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Do jej rozpoznania stosuje się najczęściej badanie pomiaru tłuszczu, czyli oznaczenie tłuszczu i beztłuszczowej masy ciała.
Choroby metaboliczne w ostatnich latach dotykają coraz większą część społeczeństwa. Obok czynników genetyczne, siedzący tryb życia, brak ruchu oraz szkodliwe nawyki żywieniowe (małe spożycie ryb, owoców i warzyw, podjadanie, nieregularne posiłki) są głównymi przyczynami narastającej tkanki tłuszczowej. Występowanie otyłości wielokrotnie spowodowane jest brakiem wiedzy na temat zdrowego sposobu odżywiania się, jak i brakiem samokontroli masy ciała. Wiele osób nie tylko nie zdaje sobie sprawy, że otyłość jest chorobą przewlekłą, ale także z jakimi konsekwencjami się wiąże.
Osoby otyłe częściej zapadają na choroby serca, m.in. na chorobę wieńcową, występuje u nich miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, co w konsekwencji może doprowadzić do nagłych zawałów serca i przedwczesnych zgonów. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może się także przyczynić do rozwoju cukrzycy, oraz niektórych nowotworów, jak rak sutka u kobiet czy rak prostaty u mężczyzn. Otyłość prowadzi do chorób zwyrodnienia układu kostno-stawowego, które często kończą się inwalidztwem.
Poza problemami zdrowotnymi, otyłość wpływa niekorzystnie na jakość życia. Osoby otyłe zazwyczaj izolują się od społeczeństwa. Brak akceptacji własnego wyglądy wpływa na ich niską samoocenę. Sytuacja ta może powodować kłopoty z zatrudnieniem, wycofywanie się z kontaktów towarzyskich, a nawet może prowadzić do decyzji o przejściu na rentę czy wcześniejszą emeryturę.
Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva
– zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, przełamuje stereotypy i złe nawyki zdrowotne, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach.
www.naszemiasto.pl