Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach (Park Norweski) – poza stałą ekspozycją wystawienniczą, oraz wystawami czasowymi oferuje popołudniowe i wieczorne spotkania oraz prelekcje o tematyce przyrodniczo-podróżniczej, ilustrowane przezroczami lub prezentacjami multimedialnymi, które wygłaszają przyrodnicy z uczelni oraz podróżnicy.
11 grudnia muzeum zaprasza na spotkanie autorskie z Zbigniewem Adamskim, autorem najnowszej regionalnej książki pt. w Ogrodzie Ducha Gór – Rzepióra.
Muzeum usytuowane jest w domu wzniesionym w stylu ludowego budownictwa norweskiego, na wzór restauracji koło Oslo (Frognerseteren) – w roku 1908.
Do budowy ścian użyto profilowanych bali świerkowych. Szczyt dachu wieńczą „smocze głowy”, przypominające dzioby łodzi Wikingów. Elementy dekoracyjne pawilonu, są typowe dla budownictwa skandynawskiego.
Pomysłodawcą umieszczenia tej budowli w parku był niegdysiejszy właściciel pobliskiej fabryki maszyn papierniczych Eugen Fullner.
Na początku była tu restauracja. Jednak w roku 1967 przeniesiono do obiektu z „Długiego Domu” przy uzdrowisku Cieplice – Muzeum Ornitologiczne (dziś Przyrodnicze).
W obecnych zbiorach muzeum znajduje się około 7 tys. okazów ptaków, gniazd, jaj, motyli, muszli, poroży i minerałów. Poza wystawami czasowymi i spotkaniami z ciekawymi ludźmi w postaci prelekcji i spotkań autorskich, organizowane są giełdy minerałów oraz pokazy świeżych grzybów z okolicznych lasów. Wiosna i latem muzeum zaprasza na lekcje pszczelarskie, a do tego o kilku lat patronuje ukazywaniu się rocznika „Przyroda Sudetów Zachodnich”. W ciągu roku placówkę odwiedza ponad 40 tys. osób.
Spotkania autorskie
11 grudnia o godz. 16.: W OGRODZIE DUCHA GÓR RZEPIÓRA – Opowiadania Myśliwskie, promocja nowej książki regionalnej Zbigniewa Adamskiego w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze – Cieplicach.
Na spotkanie autorskie zaprasza muzeum oraz Wydawnictwo AD REM.
Nowa książka Zbigniewa Adamskiego, jest barwną opowieścią o myśliwych, o ich przygodach, ale przede wszystkim o wspaniałej, niepowtarzalnej sudeckiej przyrodzie. Ona fascynuje autora najbardziej. Na polowania udaje się nie tylko ze strzelbą, ale także z blokiem rysunkowym i aparatem fotograficznym, którego używa znacznie częściej niż sztucera. Na swoich zdjęciach utrwalił dzięki temu, wiele unikalnych okazów flory i fauny.
Najbliższe prelekcje:
-
-
- 11 grudnia godz. 19. – TAJLANDIA – BANGKOK, prelekcja przyrodnicza ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Janiny Peikert.
Tajlandia (Królestwo Tajlandii) – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Birmą (Myanmarem) i Morzem Andamańskim na zachodzie. Tajlandia jest także nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do roku 1949. Międzynarodowe określenie „Thai” znaczy po tajsku wolny. Bangkok – stolica i największe miasto Tajlandii, położone w południowej części kraju nad rzeką Menam. Zajmuje obszar 1531 km². Jest 22 miastem, co do liczby ludności na świecie. Jednym z najszybciej rosnących, dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym miast w południowo-wschodniej Azji. Od zakończenia II wojny światowej liczba jego mieszkańców wzrosła dziesięciokrotnie. Obecnie zespół miejski zamieszkuje ok. 10 mln mieszkańców. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok jest najgorętszym miastem świata, a zarazem najbardziej popularnych miastem odwiedzanym przez turystów, w którym oficjalnie zamieszkuje blisko 6 mln osób, dane te nie obejmują dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów. Główną religią jest buddyzm, wyznaje go 92% populacji. - 18 grudnia godz. 19. – BETLEJEM DZISIAJ, prelekcja przyrodnicza ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Stanisława Dąbrowskiego.
Według Ewangelii św Mateusza i Łukasza – miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa i Dawida. Miasto w środkowej części Palestyny, położone w Judei, na obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu, 8 km na południe od Jerozolimy, na wysokości 765 m.
W latach 1967-1995 miasto było pod okupacją Izraela, od 1996 roku, na mocy układu z Oslo, jest częścią Autonomii Palestyńskiej.
Betlejem jest ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan i miejscem pielgrzymek. Znajduje się w nim kościół Narodzenia (zbudowany w 326 roku przez Konstantyna Wielkiego, w 550 roku przebudowany przez Justyniana I Wielkiego, a w XII wieku przez krzyżowców), pod którym znajduje się Grota Narodzenia.
- 11 grudnia godz. 19. – TAJLANDIA – BANGKOK, prelekcja przyrodnicza ilustrowana przeźroczami w wykonaniu Janiny Peikert.
-
www.nj24.pl