Bory Dolnośląskie

Szlaki rowerowe Bolesławca – Bory Dolnośląskie

Kolor: niebieski, długość: 31.3 km

Bolesławiec, skrzyżowanie ul. Widok i ul. Ceramicznej. Po lewej stronie na wzniesieniu kościół Matki Bożej Różańcowej. Jedziemy ul. Ceramiczną do góry, razem z żółtym szlakiem pieszym, lewym brzegiem rzeki Bóbr, podziwiając po prawej stronie panoramę miasta i zabytkowy wiadukt kolejowy, pod którym przejeżdżamy. Wjeżdżamy do Bolesławic, mijając domki jednorodzinne i zbiorniki wodne po dawnych żwirowniach po prawej stronie oraz ośrodek agroturystyczny po lewej stronie ok. 60 metrów od szlaku. Mijamy ostatnią pętlę autobusową i skręcamy w lewo w drogę leśną. Uwaga: na obszarze leśnym należy zachować szczególna ostrożność w obchodzeniu się z ogniem. Jedziemy droga leśną, szutrową, wzmocnioną kawałkami dachówek ceramicznych. Las sosnowy i mieszany.

Dojeżdżamy do zabudowań leśniczówki. Skręcamy w prawo i zaraz w lewo, zostawiając zabudowania po lewej stronie, w kierunku wskazanym na tabliczce: „droga pożarowa nr 10”. Mijamy zabytkowy kamienny słupek drogowskazowy po prawej stronie. Dalej prosto. Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą leśną w miejscu, nad którym przebiega napowietrzna linia energetyczna. Skręcamy w prawo za linią, tak że linię mamy po prawej stronie. Za chwilę droga prowadzi nas w prawo, mając linię po lewej stronie. Przez dłuższy odcinek jedziemy wzdłuż linii energetycznej prostą piaszczystą drogą. Kilkakrotnie przejeżdżamy pod linią, ale ciągle wzdłuż niej. Dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym linia energetyczna zmienia nieco kierunek – skręca w prawo. My zaś skręcamy w lewo i dalej prostą drogą, mijając po lewej stronie ruiny budynków wojskowych dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Kliczkowa. Tu zaczyna się droga asfaltowa. Po 400 metrach mijamy po lewej stronie pałac Kliczków i w głębi XV wieczny kościół.

Jedziemy prosto dojeżdżając do drogi wojewódzkiej nr 350. W prawo prowadzi ona do Zgorzelca przez most na Kwisie, a w lewo do Bolesławca. Skręcamy w lewo i po przejechaniu 200 m, przy posesji nr 55 skręcamy w prawo, w drogę szutrową, następnie leśną. Dojeżdżamy do zabudowań tartaku, gdzie skręcamy w lewo. Jadąc drogą leśną zbliżamy się do brzegu rzeki Kwisa. Dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Osieczowa i droga gruntowa zamienia się asfaltową, a nasz szlak biegnie razem z pieszym szlakiem niebieskim. Dojeżdżamy do skrzyżowania z kamiennym zabytkowym słupkiem drogowskazowym o przekroju kwadratowym, przy zabudowaniu nr 45 skręcamy w lewo. Jedziemy droga asfaltową, a przy ostatnich zabudowaniach Osieczowa drogą gruntową do lasu. Drogą leśną o dobrej nawierzchni prosto aż do skrzyżowania z drogą asfaltową. Wjeżdżamy na drogę asfaltowa i po 50 m. skręcamy w prawo i dalej jedziemy drogą leśną, gruntową z koleinami i kałużami. Wyjeżdżamy z lasu i jedziemy po terenie otwartym. Dojeżdżamy do pierwszego zabudowania wsi Dobra. Jest tu stadnina koni. Dalej drogą gruntową dojeżdżamy do drogi asfaltowej i osiedla nowych domków jednorodzinnych. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo przez podwójne tory kolejowe i za torami skręcamy w lewo. Jedziemy prosto i dojeżdżamy do osiedla Przylesie. Tu spotykamy pieszy szlak niebieski, z którym jedziemy ul. Modrzewiową, następnie skręcamy w lewo razem z szlakiem pieszym na drogę gruntowa wiodąca wśród łąk. Wjeżdżamy w ul. Ptasią i zjeżdżamy w dół do skrzyżowania z ul. Widok.

Dodaj komentarz