Szlak śląsko-łużycki

Szlaki rowerowe Bolesławca – Śląsko-Łużycki

Kolor: żółty, długość: 70 km

Bolesławiec, skrzyżowanie ul. Widok i ul. Ceramicznej. Po lewej stronie na wzniesieniu kościół Matki Bożej Różańcowej. Jedziemy ul. Ceramiczną do góry, razem z żółtym szlakiem pieszym, lewym brzegiem rzeki Bóbr, podziwiając po prawej stronie panoramę miasta i zabytkowy wiadukt kolejowy, pod którym przejeżdżamy. Wjeżdżamy do WSI Bolesławice, mijając domki jednorodzinne i zbiorniki wodne po dawnych żwirowniach po prawej stronie oraz ośrodek agroturystyczny po lewej stronie, ok. 60 metrów od szlaku. Po prawej stronie ostatnia pętla autobusowa, skręcamy w lewo w drogę leśną. Uwaga: na obszarze leśnym należy zachować szczególną ostrożność w obchodzeniu się z ogniem. Jedziemy droga leśną, szutrową, wzmocniona kawałkami dachówek ceramicznych. Las sosnowy i mieszany. Dojeżdżamy do zabudowań leśniczówki. Skręcamy w prawo i zaraz w lewo, zostawiając zabudowania po lewej stronie, jedziemy w kierunku wskazanym na tabliczce: „droga pożarowa nr 10”. Mijamy zabytkowy kamienny słupek drogowskazowy po prawej stronie. Dalej prosto.

Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą leśną w miejscu, nad którym przebiega napowietrzna linia energetyczna. Skręcamy w prawo za linią, tak że linię mamy po prawej stronie. Za chwilę droga prowadzi nas w prawo, mając linię po lewej stronie. Przez dłuższy odcinek jedziemy wzdłuż linii energetycznej prostą piaszczystą drogą. Kilkakrotnie przejeżdżamy pod linia, ale ciągle wzdłuż niej. Dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym linia energetyczna zmienia nieco kierunek – skręca w prawo. My zaś skręcamy w lewo i dalej prostą drogą, mijając po lewej stronie ruiny budynków wojskowych dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Kliczkowa. Tu zaczyna się droga asfaltowa. Po 400 metrach mijamy po lewej stronie pałac Kliczków i w głębi XV wieczny kościół. Jedziemy prosto dojeżdżając do drogi wojewódzkiej nr 350. W prawo prowadzi ona do Zgorzelca przez most na Kwisie, a w lewo do Bolesławca. Skręcamy w lewo i po przejechaniu 200 m, przy posesji nr 55 skręcamy w prawo, w drogę szutrową, następnie leśną. Dojeżdżamy do zabudowań tartaku, gdzie skręcamy w lewo. Jadąc drogą leśną zbliżamy się do brzegu rzeki Kwisa. Dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Osieczowa i droga gruntowa zamienia się w asfaltową. Nasz szlak biegnie razem z pieszym szlakiem niebieskim. Jadąc po prawym brzegu rzeki dojeżdżamy do Kierżna. Po lewej stronie kościół p.w. św. Józefa.

Mijamy odgałęzienie drogi w prawo na most na Kwisie i następnie przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. Po prawej stronie szeroka płaskodenna dolina Kwisy. W Kierżnie zauważamy domy licowane kolorową cegła klinkierową. Dojeżdżamy do Nowogrodźca ul. Młyńską, widząc po lewej stronie na wzniesieniu kościół p.w. św. Piotra i Pawła. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Strzelecką i jednocześnie drogą wojewódzką nr 357. W prawo droga wojewódzka wiedzie do Osiecznicy, a w lewo do Lubania. Skręcamy w lewo, do góry, dojeżdżamy do skrzyżowani z ul. Kościelną, skręcamy w prawo, następnie w ul. Szpitalną, obok zespołu opieki zdrowotnej, przy ul. Cichej, dojeżdżamy do ul. Lubańskiej. Wjazd oznakowany znakiem „stop”, przejeżdżamy uważnie ul. Lubańską i wjeżdżamy w ul. Kolejową, następnie ul. Mickiewicza. Obok wieży wodociągowej po lewej stronie, następnie obok wysypiska śmieci p prawej, dojeżdżamy do drewnianego mostu nad torami kolejowymi. Tu kończy się asfalt. Przeprowadzamy rower przez most, po prawej stronie wyrobisko zapełnione zielonkawą wodą. Jedziemy dalej drogą leśną utwardzoną, z wybojami i z dużymi kałużami. Mijamy po prawej stronie ławki z daszkiem – miejsce odpoczynkowe. Dojazd do skrzyżowania leśnego w kształcie litery „T”. Skręcamy w prawo i drogą utwardzoną kamieniem bazaltowym, miejscami z kałużami, dojeżdżamy do drogi asfaltowej przy pierwszych zabudowaniach Radostowa Dolnego – posesja nr 32. Droga w prawo prowadzi do Nawojowa, a w lewo do Radostowa Średniego.

Skręcamy w lewo i przez wieś dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową. W prawo prowadzi ona do Lubania, a w lewo do Bolesławca. Skręcamy w lewo, mijając po prawej stronie świetlicę wiejską i sklep. Przejeżdżamy przez most, widząc po lewej stronie żwirownię. Łagodnym podjazdem wyjeżdżamy ze wsi drogą asfaltową pomiędzy polami uprawnymi. Wjeżdżamy do Mściszowa, widząc po lewej stronie bezwieżowy kościół poewangelicki, a po prawej ruinę kościoła św. Jerzego. We wsi kilkanaście stawów rybnych oraz po lewej stronie smażalnia ryb „Zajazd nad wodą” z pomostem i parkingiem. Przy kapliczce poświęconej Marii Boskiej, po lewej stronie krzyż pokutny. Jedziemy dalej drogą asfaltową dojeżdżając do Gościszowa. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w kierunku Bolesławca. Droga w prawo prowadzi do Lwówka Śląskiego, a w lewo do Nowogrodźca. W Gościszowie godny odwiedzenia późnoromański kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. We wsi też ruina renesansowego zespołu zamkowego. Wyjeżdżamy w Gościszowa mijając po prawej stronie ruinę folwarku. Dojeżdżamy do lasu, a następnie jedziemy w terenie otwartym. Wjeżdżamy do Ocic. Dojeżdżamy do skrzyżowania. Droga w prawo prowadzi do Lwówka Śląskiego, a w lewo do Bolesławca i Brzeźnika. Jedziemy w lewo przez Ocice, dojeżdżając do skrzyżowania w centrum wsi. Skręcamy w prawo do góry w kierunku Bolesławca.

Osiągamy Kraszowice. Przejeżdżamy przez kanał do elektrowni, następnie przez most kratownicowy przez rzekę Bóbr, dojeżdżając do skrzyżowania. Droga w lewo prowadzi do Bolesławca, w prawo do Lwówka Śląskiego, a prosto do Nowych Jaroszowic. Tu spotykamy szlaki rowerowe: ER-6 i niebieski „Południowy” oraz szlak pieszy zielony. Razem z szlakiem ER-6 „Dolina Bobru” jedziemy przez Otok, Rakowice do Bolesławca dojeżdżając do ronda na ul. Zgorzeleckiej. Tu przejeżdżamy skrzyżowanie wyznaczoną drogą rowerową. Przeprowadzamy rower po chodniku przez most na Bobrze w kierunku Zgorzelca. Na skrzyżowaniu ul. Widok i Ceramicznej szlak „Śląsko-Łużycki” zamyka się. Od ronda jest możliwość połączyć się drogą rowerową biegnąca wzdłuż ulic Wróblewskiego i Cieszkowskiego z innymi szlakami okolic Bolesławca.

Dodaj komentarz