Dolnośląski orzeł bez błysku w oku

Dolny Śląsk znów nie ma flagi i herbu. Projekt przyjęty przez radnych sejmiku w październiku ubiegłego roku uchylił właśnie Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych i administracji. Decyzję podjął na podstawie opinii komisji heraldycznej resortu. Chodzi o flagę z czarnym orłem na żółtym tle.

Jej projekt przygotował osobiście marszałek Dolnego Śląska Marek Łapiński. Heraldycy orzekli jednak, że oko orła z flagi nie ma drapieżnego błysku, do tego głowa ptaka jest zbyt płaska, a kadłub niesymetrycznie i nieforemnie zarysowany. Projekt flagi musi więc zostać opracowany ponownie.

To już kolejna wpadka dolnośląskich władz w sprawie flagi i herbu. W styczniu 2008 roku unieważniono obowiązującą od 2001 roku chorągiew, przedstawiającą czarnego orła na biało-czerwonym tle. Komisja heraldyczna orzekła wówczas, że symboli takich nie wolno umieszczać na tle barw narodowych.

Sejmik powołał specjalną komisję, której powierzył opracowanie nowej flagi. Efekt jej prac nie spodobał się jednak marszałkowi, przedstawił więc własny projekt.

Magdalena Kozioł – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz