Dolny Śląsk w Discovery TVN

Dolny Śląsk pokazany będzie w Discovery TVN. Na pierwszy ogień idą zabytki z Henrykowa.

W projekt zaangażowała się archidiecezja wrocławska. Księża, przy wsparciu władz województwa, chcą zareklamować cenne opactwo cystersów w Henrykowie, z którego pochodzi słynna Księga Henrykowska. To tam właśnie zapisano pierwsze zdanie po polsku.
Wszyscy mają nadzieję, że pomoże w tym prezentacja w Discovery Historia – nowym kanale dokumentalnym TVN. Będą tam pokazane najciekawsze miejsca regionu. W piątek podpisano umowę w tej sprawie.

Była to też niezwykła okazja obejrzenia na własne oczy napisanej na przełomie XIII i XIV w. po łacinie księgi o dziejach klasztoru. Zabytek przechowywany jest w archiwum Muzeum Archidiecezjalnego.

Najstarsze polskie zdanie, według kronikarza, zakonnika z klasztoru w Henrykowie, wypowiedział Czech Boguchwał do swej żony, stojącej przy żarnach: „Day ut ia pobrusa, a ti poziwai”, co znaczy: „Pozwól, że będę mełł, a ty odpocznij”.

W kościele w Henrykowie było wielu znanych ludzi, m.in. kardynał Joseph Ratzinger czy papież Jan Paweł II. Od kilku lat mieszka tam kardynał Henryk Gulbinowicz. Ale wielu ludzi o Henrykowie nie słyszało.

– Gdy pierwszy raz jechałam przez Henryków, ominęłam go, bo nie było żadnego znaku informującego, co tam jest. Nie może być tak, że region, który ma takie skarby, nie umie ich wypromować – podkreśla Barbara Bilińska, szefowa kanału Discovery Historia. Te skarby to nie tylko księga i kościół z najwyższej klasy barokowymi stallami, ale też ośmiokilogramowa monstrancja w kształcie drzewa Jessego, wysadzana kamieniami.

Do odwiedzenia Henrykowa zachęcał arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Świetną okazją do zapoznania się ze spuścizną cystersów będą dni Henrykowa (5-6 lipca). Wtedy po raz pierwszy odbędzie się publiczne czytanie oryginału Księgi przez Annę Dymną, Piotra Adamczyka i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Eliza Głowicka – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz