Elżbieta Śnieżkowska-Bielak

Elżbieta Śnieżkowska-Bielak sama o sobie

Dlaczego piszę? To pytanie stawiają mi często uczestnicy spotkań autorskich.
Dlatego – odpowiadam – ze bez pracy literackiej nie umiałabym żyć. Jest ona moją pasją i odpoczynkiem duchowym. Zaczęłam pisać jako dziewięcioletnia dziewczynka i od tej pory moja przygoda z piórem trwa nadal. Owszem, były okresy, w których odpoczywaliśmy od siebie, ale gnała nas ku sobie tęsknota ogromna jak ocean. Śmiem twierdzić, że wiele najtrudniejszych chwil w życiu przetrwałam, dzięki umiejętności wchodzenia w mój zaczarowany świat fikcji literackiej, z którą nieustannie przeplata się życie.

Moje pierwsze publikacje wspominam ze wzruszeniem.
To kilka wierszy w I Almanachu Jeleniogórskim, wiersze zamieszczone w „Radarze”, „Kulturze Dolnośląskiej”, czy w „Karkonoszach. Później przyszedł czas na debiutancki tomik „Świątki ciszy”. Wydałam go dzięki hojności Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego w 1984 roku.
Następny „Aluzje do serca’ ukazał się w 1997roku przy współpracy z Biblioteką Miasta i Gminy w Gryfowie Śląskim, gdzie teraz mieszkam. Zaczęłam też pisać dla dzieci. Współpracowałam z katowickim wydawnictwem „Amtel”, dla którego pisałam wierszowane dyktanda, zagadki i wierszyki publikowane w „Gazecie z klasą”, a także zaistniałam tam jako współautorka śpiewnika „Nasze piosenki”, wydanego przez to wydawnictwo.

W 2002 roku wydałam książeczkę, będącą pomocą do nauczania ortografii i gramatyki dla klas I – III „Językowy zawrót głowy”. Wydało ją wydawnictwo „Arka” z Poznania, które przed kilku laty połączyło się z wydawnictwem Nowa Era w Warszawie. Ilustracje do tej pozycji zrobiła pani Ewa Chade.
Niedługo potem zaczęła się moja przygoda z bajkami dla dzieci. Wydawnictwo „Polskie Media Amercom” wydało dziewięć książek z moimi adaptacjami poetyckimi baśni klasyków. Były to m.in. „Kopciuszek”, „Brzydkie kaczątko”, „Kot w butach”, „Królowa Śniegu”, „Jaś i Małgosia”, „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” i inne. Seria jest pięknie ilustrowana przez zespół artystów plastyków „Studio Animko” z Warszawy.

Moje wierszyki dla dzieci ukazywały się w dwutygodniku „Elementarz z Bugsem” oraz w antologii utworów dla dzieci „Na słoneczne i deszczowe dni” wydanej przez WSiP. Wydawnictwo „Impuls” z Białego Stoku opublikowało moje wiersze dla sześciolatków zebrane w zbiorku „Literkowe figle” oraz bajkę „Historia wielkanocnej święconki”. Jednocześnie tworzyłam utwory poważniejsze. W 2003 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa „Miniatura” wydałam trzeci tomik poezji „Pomiędzy….” W roku 2004 zrealizowałam wydanie dwóch książek. Były to czytanki roratnie dla dzieci pt. „Moja droga do Betlejem” i pierwsza moja powieść pt. ‚ Weronika” Obie książki wydał Dom Wydawniczy „Rafael” z Krakowa.

W listopadzie 2006 roku ukazał się tomik moich liryków religijnych pod tytułem „Moja mała adoracja”, wydanych przez Wydawnictwo „Biblos” z Tarnowa., a w styczniu zbiór opowiadań pod tytułem „Odlot motyla” traktujący o pogmatwanych losach dziesięciu mężczyzn.

W kwietniu 2006 roku Dom Wydawniczy „Rrafael” wydal moje kolejne czytanki, tym razem na „majówki”. Noszą one tytuł „Idę do Ciebie Maryjo”.

Jestem już na emeryturze, chociaż cały czas pracuję twórczo. Swoje życie związałam z oświatą. Byłam nauczycielką języka polskiego. W 1972 roku ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Jestem członkinią Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich we Wrocławiu.

Dodaj komentarz