VI Międzynarodowy Festiwal Jazzowy

W ramach festiwalu „Krokus Jazz Festiwal” odbywają się warsztaty jazzowe dla uczestników konkursu i uczniów szkół muzycznych prowadzone przez wybitnych jazzmenów. Koncerty z udziałem gwiazd światowej sławy. Codziennie po koncercie – Jam Session.VI Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Krokus Jazz Festiwal

Jazzowy listopad w Jeleniej Górze to niepowtarzalna okazja, aby „na żywo” podziwiać plejadę gwiazd polskiego i międzynarodowego jazzu. Powodem wyjątkowej koncentracji jazzowych brzmień jest oczywiście VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej „Krokus Jazz Festiwal’2007”. W tym roku organizowany w nieco poszerzonej formule.
Już 4 listopada zaplanowano prolog tegorocznej jazzowej uczty.
Zaczynamy koncertem, który może okazać się największym wydarzeniem całej imprezy. Będzie to występ znakomitego ciemnoskórego gitarzysty HIRAMA BULLOCKA, którego jazzmani pamiętają chociażby z udziału w nagraniach płyt z Milesem Davisem, Al. Jarreau, Paul’em Simonem, Davidem Sanbornem czy Stingiem. Solowe popisy gitarzysty we wszystkich salach świata powodują wyjątkowy aplauz widowni a jego oryginalny i żywiołowy styl gry na długo pozostaje w pamięci. Z pewnością olśni także jeleniogórską publiczność.

Zasadniczą część festiwalu rozpoczyna 9 listopada koncert jednej z najpopularniejszych wokalistek jazzowych w Polsce – AGI ZARYAN. To jedna z niekwestionowanych gwiazd tegorocznego festiwalu. W ostatnich miesiącach stała się objawieniem polskiej wokalistyki jazzowej. Nic dziwnego. Jej trzy autorskie płyty biją rekordy popularności a interpretacje ballad jazzowych, takich jak utwór „Lady Day” zamieszczony na ostatniej, nagranej w USA płycie „Picking Up the Pieces”, wprowadzają słuchaczy w niepowtarzalny nastrój niemal intymnych zwierzeń artystki. Każdą z piosenek na tej płycie Aga Zaryan śpiewa tak, jakby opowiadała historię, którą sama przeżyła. Niepowtarzalny, ciepły głos wokalistki, niebanalne rozwiązania muzyczne stosowane w poszczególnych utworach sprawiają, że zapowiada się wyjątkowa uczta muzyczna dla coraz liczniejszych fanów Jej talentu.

Pierwszego dnia późnym wieczorem w Klubie „Kwadrat” zabrzmi muzyka o nieco innym charakterze. PATRYCJUSZ GRUSZECKI QUINTET to laureat Grand Prix – Krokus Jazz Festiwal’2006. Wirtuozeria improwizacji granych na trąbce lidera w połączeniu z perfekcją i profesjonalizmem towarzyszących mu muzyków tworzą mieszankę wybuchowa, której nie sposób zapomnieć. Po sukcesach na ubiegłorocznym festiwalu w Jeleniej Górze muzycy zdążyli już nagrać w studiu Polskiego Radia Katowice szereg utworów, które znajdą się na pierwszej debiutanckiej płycie zespołu.

Drugi dzień festiwalu (sobota 10 listopada) będzie należał do ANTOINE’a RONEY’a – jednego z najciekawszych amerykańskich saksofonistów . Tajniki gry na saksofonie zgłębiał u weterana jazzu Jackie’go McLeana oraz w Hartt School of Music. Ma na koncie współpracę z Donaldem Byrdem, Tedem Cursonem, Cliffordem Jordanem. Grał w zespołach Jacky’ego Terrasona, w grupie Grand Central Raviego Coltrane’a oraz z kwintetem słynnego brata – Wallace’a Roneya, z którym uczestniczył w niemal rodzinnym przedsięwzięciu przy nagraniu płyty „Village”, grając na saksofonie tenorowym. Jest nie tylko świetnym saksofonistą, ale także kompozytorem, co udowodnił na swojej pierwszej płycie „Horn of Passion”, a także na wspomnianej już płycie „Village” , na której pojawiła się jego wspaniała kompozycja „Aknaaba”.

Artyście towarzyszyć będzie trio MACIEJA OBARY, wschodzącej gwiazdy polskiego jazzu, laureata wielu nagród na ogólnopolskich festiwalach jazzowych. Żywiołowe interpretacje lidera zapadają głęboko w pamięć słuchaczy i z całą pewnością nie będą tylko tłem dla popisów gwiazdy koncertu. Na tym koncercie po prostu trzeba być, nie tylko ze względu na jeleniogórskie korzenie Maćka Obary.

Trzeci dzień festiwalu (niedziela 11 listopada) zdominuje niepowtarzalna muzyka kolejnej gwiazdy Krokus Jazz Festiwal’2007 – ZBIGNIEWA NAMYSŁOWSKIEGO. Artysty o uznanej renomie w kraju i za granicą. Wyjątkowe brzmienie jego saksofonu, wysmakowane interpretacje i kunszt muzyczny stawiają artystę w czołówce polskich jazzmanów. Saksofonista w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Odnotowujemy ten fakt jedynie z kronikarskiego obowiązku. Energia płynąca ze sceny podczas koncertów mistrza zdaje się zaprzeczać naturalnym prawom fizyki związanym z upływem czasu. Tego koncertu trzeba wysłuchać.

Przez trzy kolejne festiwalowe dni zapraszamy na koncerty konkursowe „Powiew Młodego Jazzu”. Codziennie od piątku do niedzieli od godziny 14.00 w Sali widowiskowej przy ulicy Bankowej występować będą wykonawcy ubiegający się o główną nagrodę festiwalu i statuetkę „Złotego Krokusa”. Koncerty laureatów z lat poprzednich są dowodem na to, że warto poświęcić wolny czas
i przyjść na koncerty konkursowe. Na scenie zaprezentują się zespoły z Polski, Czech i Niemiec. W wielu przypadkach będziecie Państwo mieli okazję po raz pierwszy posłuchać muzyki w wykonaniu przyszłych gwiazd jazzu.

Ostatnim akcentem festiwalu (niedziela 25 listopada) będzie występ amerykańskiego gitarzysty Scotta Hendersona mającego na swoim koncie współpracę z czołowymi muzykami amerykańskiej sceny jazzowej, m.in. Chick Corea Electric Band, Jean Luc – Ponty, Weather Report, Jeff Berlin. Obok lidera na basie zagra Jeff Andrews (współpracownik Petera Erskina, Adama Nussbauma, Omara Hakima, Dennisa Chambersa, Davea Weckla, Kenny Kirklanda. Za perkusją zasiądzie sprawca tego przedsięwzięcia Krzysztof Zawadzki (Walk Away).

Festiwal odbędzie się w Klubie Kwadrat w Jeleniej Górze. Organizatorem jest Jeleniogórskie Centrum Kultury ul. Bankowa 28/30.

Dodaj komentarz