Fotografia Dzikiej Przyrody 2010

Największy i najbardziej prestiżowy w świecie konkurs w dziedzinie fotografii przyrodniczej. Karkonoski Park Narodowy i Agencja ZEGART mają przyjemność zaprosić do obejrzenia wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody – Wildlife Photographer of the Year 2010”. Wernisaż wystawy odbędzie się dn. 03.02.2011 r. o godz. 17:00 w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN ul. Okrzei 28 w Szklarskiej Porębie.

Wystawa jest pokonkursową prezentacją najlepszych na świecie fotograficznych przedstawień natury. Przedsięwzięcie organizują rokrocznie – od 1964 r. – dwie brytyjskie instytucje, szczycące się swoimi dokonaniami w odkrywaniu, propagowaniu i ochronie rozmaitości życia na Ziemi – Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Wildlife Magazine.

Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2010 jest największym i najbardziej prestiżowym w świecie, w dziedzinie fotografii przyrodniczej – przedstawiane tutaj prace wybrano spośród ponad 31 tys. zdjęć (niemal wyłącznie cyfrowych), nadesłanych przez ponad 3 tys. fotografów, z 83 krajów. Wystawa, poprzez prezentację wybitnych fotografii, ukazuje wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji Natury.

Do zdobycia nagrody w tym konkursie aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je zarówno zawodowcy i amatorzy – jeśli tylko doskonały obraz zawiera miksturę wizji, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Wszystkie fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, ale także uświadamiają nam jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody.

Obecna edycja konkursu obejmowała aż 16 kategorii (w tym po raz pierwszy fotoreportaż) i 2 nagrody specjalne. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w tych grupach.

Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2010. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17 roku życia. Podobnie do konkursu dla dorosłych, ten z nich który wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymał oficjalny tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2010.

Od ponad 40 lat BBC Wildlife ukazuje cuda i piękno Ziemi, jej zwierząt i dzikich miejsc – podkreślając jednocześnie kruchość planety. Każdego miesiąca czasopismo pomaga czytelnikom zbliżyć się do dzikiej przyrody oraz zrozumieć, doświadczyć i cieszyć się Naturą – zarówno tą w pobliżu domu, jak i w odległych miejscach – poprzez ukazywanie spektakularnych fotografii i fascynujących reportaży.

“BBC Wildlife zorganizowało Wildlife Photographer of the Year po raz pierwszy w 1964 roku i jestem bardzo dumna ze wspaniałego konkursu, jakim dziś możemy się cieszyć” – Sophie Stafford, Redaktor Naczelna BBC Wildlife.

Muzeum Historii Naturalnej opiekuje się ponad 70 milionami okazów, badanych przez ponad 300 zatrudnionych naukowców oraz – każdego roku – przez około 8 tysięcy naukowców z innych instytucji. Zgłębia naukę o przyrodzie, począwszy od badania biologii głębin po odkrywanie powstania naszego układu słonecznego. Tworzy inspirujące wystawy, aby przekazać te wszystkie opowieści o naszej planecie, jej historii oraz o życiu, od niej uzależnionym.

„Ta wystawa należy do naszych najpopularniejszych. Zwiedzający widzą zapierające dech w piersiach obrazy i dowiadują się o zagrożeniach, którym stawiają czoła zwierzęta i rośliny naszej planety. Ochrona bioróżnorodności Ziemi stanowi samo sedno pracy Muzeum” – Michael Dixon, Dyrektor Natural History Museum.

Wystawę można zwiedzać w okresie 03-27.02.2011 r. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 15:00

Dodaj komentarz