Fresk w Świebodzicach

Naukowcy odkryli gotycki fresk. Na wyjątkowe malowidło natrafili konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy pracowali przy renowacji ściennych obrazów w kościele w Świebodzicach.

– W czasie odnawiania ramy fresku przedstawiającego św. Krzysztofa, odkryli fragment innego dzieła – tłumaczy Barbara Obelinda, konserwator zabytków. Nie wiadomo jeszcze, co przedstawia malowidło. Konserwatorzy z Krakowa twierdzą także, że na razie trudno jest określić dokładnie jego wiek. Może się okazać, że jest starsze od wizerunku św. Krzysztofa, datowanego na XIV wiek. Na prace renowacyjne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii w Świebodzicach 180 tys. zł, miasto dołożyło około 20 tys. zł.

– Główne prace toczą się w kruchcie, gdzie odtwarzamy średniowieczne sceny pasyjne – mówi Magdalena Komornicka Chudzik z ASP w Krakowie, która kieruje pracami. – Dokończenia wymaga także fresk św. Krzysztofa, znajdujący się w nawie głównej, który odnawialiśmy rok temu. Do wykończenia całości malowidła pozostała rama. Prace mają się zakończyć w tym roku.

Paweł Gołębiowski – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz