Góry Sowie

19 sierpnia 2006 roku postanowiliśmy wybrać się na Wielką Sowę w Górach Sowich. Chcieliśmy obejrzeć wieżę widokową po remoncie, no i przede wszystkim przepiękny krajobraz roztaczający się z niej.

Góry Sowie – pasmo długości około 25 km rozciągające się w kierunku z pn.-zach. na pd.-wsch. Na pd.-zach. krańcu, od Gór i Pogórza Wałbrzyskiego oddziela je dolina rzeki Bystrzycy. Na pn.-zach. poprzez Przełęcz Srebrną graniczą z Górami Bardzkimi, które stanowią naturalne przedłużenie Gór Sowich, stanowią jednak odrębną jednostkę geologiczną. Północno-wschodnią granicę Gór Sowich wyznacza sudecki uskok brzeżny, za którym rozciągają się Wzgórza Bielawskie oraz Kotlina Dzierżoniowska. Po przeciwległej stronie pasmo zamyka Obniżenie Górnej Bystrzycy za którym rozciągają się Góry Suche oraz, bardziej na południe, Wzgórza Włodzickie. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m).

Góry Sowie są geologicznie najstarszą częścią Sudetów. Wiek gnejsów, z których są zbudowane ocenia się na około 2,5 mln lat. Wynika z tego morfologia tych gór – wygładzone grzbiety o słabo zaznaczonych kulminacjach w wyniku późniejszych ruchów orogenicznych wydźwignięte ponad otaczający krajobraz.

Góry Sowie to rejon atrakcyjny dla wszystkich, zarówno dla tych, którym potrzebna jest samotność (enklawa ciszy i spokoju), jak i dla zainteresowanych ciekawymi miejscami w okolicy. A jest ich wiele.

Najważniejszym jest najwyższy szczyt Gór SowichWielka Sowa (1015 m n.p.m.), łatwy do zdobycia ze wszystkich stron i dla wszystkich. Wielka Sowa jest wybitnym punktem widokowym. Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej. Do niedawna można było ją podziwiać tylko z wieży widokowej, obecnie po wylesieniu części zboczy także z samego szczytu otwierają się fragmentaryczne widoki, które ogranicza tylko rozległość dość wyrównanego wierzchołka. Na zachód widoczne są Karkonosze ze Śnieżką, Rudawy Janowickie ze Skalnikiem i Wielką Kopą, prawie całe Góry Suche i Wałbrzyskie. Na południu widoczne są Broumovskie Steny i Góry Stołowe oraz dalsze pasma w Czechach, a na południowym wschodzie grzbiet Gór Sowich, fragment Gór Bardzkich, Gór Złotych, masyw Śnieżnika oraz Góry Bystrzyckie i Orlickie. Przy dobrej pogodzie widać też Kopę Biskupią w Górach Opawskich i Jeseniki z Pradziadem. Wreszcie na północnym wschodzie wznosi się doskonale widoczny Masyw Ślęży, a także Wzgórza Niemczańsko – Strzelińskie. Z Wielkiej Sowy przy dobrej pogodzie widać też Wrocław pomiędzy Ślężą a Radunią (lepiej widać światła miasta w nocy).

Wielka Sowa stanowi niezły teren narciarski, szczególnie jej północne zbocze, na którym zbudowano jeden z najdłuższych w Sudetach wyciągów orczykowych. innym ośrodkiem sportów zimowych w Górach Sowich – bardzo popularnym – jest Rzeczka. Wielka Sowa znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Sowich o powierzchni 6890,03 ha. Na jego terenie znajduje się także rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”, obejmujący fragment lasu mieszanego regla dolnego i górnego oraz formy skalne. Ponadto na terenie parku są dość liczne pomniki przyrody (drzewa, skałki). Góry Sowie nadają się doskonale do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, a także motorowej, bowiem przecinają je przez wszystkie ważniejsze przełęcze dobre, widokowe szosy. przebiegają tędy również dwa popularne szlaki turystyczne: 1. E-3 – europejski szlak turystyczny znad Atlantyku do Morza Czarnego; 2. lokalny szlak im. dr Orłowicza.

Dodaj komentarz