Jubileusz 900 lecia Jeleniej Góry

Od 1 sierpnia 2008r. do 3 sierpnia 2008r. To będzie nietypowy festiwal – Jelenia Góra ma 900 lat i trzeba to godnie uczcić. Czeka nas mnóstwo zabawy, muzykowania, tańców. Plac Ratuszowy zamieni się w wielką scenę.

Będziemy nie tylko oglądać spektakle. Czeka nas udział w dwóch paradach oraz bicie rekordu w grze na bębenkach.

– Ze względu na jubileusz miasta jest to wyjątkowy festiwal. Dlatego chcielibyśmy, aby wyjątkowo mocno zapisał się w pamięci jeleniogórzan i gości – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego im. C.K. Norwida.

Wszystko zaczyna się 1 sierpnia o godz. 20. Z ulicy 1 Maja, spod kina Marysieńka, wyruszy korowód z księciem Bolesławem Krzywoustym na czele. Drugi korowód wyjdzie spod Teatru Jeleniogórskiego przy ul. Wojska Polskiego. Prowadzić go będzie potężny, 7,5-metrowy jeleń, którego stworzył Dariusz Miliński, artysta z Pławnej. Za nim maszerować ma korowód jeleni. By było ich jak najwięcej, każdy chętny dostanie papierową czapeczkę z wizerunkiem jelonka. Oba pochody spotkają się na placu Ratuszowym.

Zanim zaczniemy oglądać pierwsze przedstawienie, zabrzmią bębny. Będzie ich – oczywiście – 900. I znów do zabawy może się włączyć każdy. Wystarczy, że kupi mały bębenek i zagra na nim wraz z innymi. Nietypową orkiestrą będzie dyrygować Ryszard Bazarnik, znany bębniarz. Potem zgromadzeni obejrzą pokaz około 40 tancerzy ognia.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu wystąpi Compagnia Teatrale Corona z Korsyki (Włochy) z przedstawieniem „Tempus fugit”. Drugiego dnia XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych występy w jeleniogórskim rynku rozpoczną się o godzinie 14 i będą trwać do późnego wieczora. podobnie będzie w niedzielę. Wystąpią m.in. szczudlarze z holenderskiego Theater Gajes, kanadyjska grupa Les Sages Fous ze spektaklem, którym współistnieją maski, kukły i aktorzy.

www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz