Kamienna Góra – Janowice Wielkie

Kamienna Góra – Raszów – Wielka Kopa – Wołek – dolina Janówki – Janowice Wielkie

Szlak żółty – 8Ż. Czas przejścia 5.25 godz. GOT 24 pkt.

Od węzła szlaków w Kamiennej Górze idziemy razem ze szlakiem 2N w kierunku południowym, ul. Jeleniogórską (wylotową w kierunku Kowar). Po kilku minutach marszu skręcamy w ul. Jedwabną (w prawo) i idąc nią przekraczamy tory kolejowe. Przed Zakładami Jedwabniczymi „Floreta” (po lewej), tuż po przekroczeniu torów – rozwidlenie szlaków. Za znakami żółtymi skręcamy w prawo, w ul. Towarową. Idziemy wzdłuż torów w kierunku północnym kilka minut (około 300 m). Przy zakładach mleczarskich skręcamy w lewo i przez placyk parkingowy wychodzimy na polną drogę biegnącą w kierunku zachodnim.

Podchodzimy ku zalesionej, niewielkiej kulminacji (512 m), której wierzchołek pozostawiamy z lewej strony. Po wyjściu z lasu droga obniża się w dolinę Bystrka. Przed nami masyw Wielkiej Kopy (871 m), Rudawy Janowickie ze Skalnikiem (945 m) i Wzgórza Bramy Lubawskiej. Schodząc ku widocznym zabudowaniom Raszowa przekraczamy strumyk i nie zmieniając kierunku idziemy krótko skrajem lasu. Polna droga skręca w lewo i doprowadza nas niebawem do drogi asfaltowej. Tu skręcamy w prawo i podchodzimy w górę Raszowa. Przejście przez wieś trwa około 20 min. Dochodzimy do rozwidlenia dróg. Tu przystanek PKS (połączenie z Kamienną Górą). Około 150 m w prawo od rozwidlenia schronisko PTSM „Rudawy”, Tuż przy szlaku gotycki kościół filialny z renesansowym mauzoleum Schaffgotschów. Zabytek wart jest dokładnego zwiedzenia. Klucz do kościoła można otrzymać w gospodarstwie położonym poniżej kościoła przy głównej drodze.

Znaki żółte wiodą nas prosto – pozostawiając kościół z prawej – pod górę na wschodni stok Wielkiej Kopy. Po kilku minutach zagłębiamy się w las, gdzie podejście staje się coraz bardziej strome. Z podszczytowych prześwitów leśnych widoki na Wzgórza Bramy Lubawskiej i Kotlinę Kamiennogórską. Po godzinnym podejściu osiągamy wierzchołek Wielkiej Kopy (871 m), Z Kamiennej Góry – 2.30 godz. Na szczycie X , 6Z. Szlak 6Z w kierunku północnym sprowadza do Marciszowa (2 godz.), przechodząc obok Purpurowego Jeziorka (45 min); w kierunku przeciwnym wiedzie do schroniska PTTK „Czartak” (3 godz.).

Ze szczytu schodzimy w prawo – po chwili rozgałęzienie szlaków, Na podszczytowym spłaszczeniu skręcamy w lewo, w wyraźną drogę prowadzącą na zachód. Idziemy niemal poziomo, nie zmieniając kierunku. W lewo widoki na Rudawy Janowickie i miejscowości położone na ich wschodnim skłonie – Czarnów i Rędziny. Łagodnie obniżamy się nieco w kierunku Rędzińskiej Przełęczy (727 m). Nie schodząc na to słabo zaznaczające się siodło przekraczamy drogę jezdną Rędziny – Wieściszowice. Prawie bez zmiany kierunku podchodzimy pod grzbiet główny Rudaw. Odcinek ten jest bardzo widokowy. Po wejściu do lasu, gdzie niebawem osiągamy ścieżkę i biegnący nią szlak 2N, podejście staje się dość strome. Skręcamy w prawo i razem ze znakami niebieskimi po 10 min osiągamy szczyt Wołka (878 m). Z Wielkiej Kopy – 1.15 godz., z Kamiennej Góry – 3.45 godz.

Ze szczytu szlak żółty i niebieski biegną nadal wspólnie. Po 15 min stromego zejścia wychodzimy z lasu na Krzyżową Halę (710-750 npm). Schodząc przez łąkę zmieniamy kierunek na północno-zachodni. Wchodzimy w las, którym po kilku minutach marszu w dół osiągamy słabo zaznaczoną przełączkę. Tu, na wysokości 715 m, rozwidlenie szlaków. Do tego miejsca z Wołka 25-30 min. Szlak 2N odchodzi w prawo – do zamku Bolczów (około 30 min; uwaga od węzła szlaków „Głaziska Janowickie” do zamku szlak 13S). My skręcamy na drogę w lewo, która obniża się w dolinę Janówki. Po 20-25 min marszu drogą ponownie X , 2N. W pobliżu skrzyżowania szlaków dwie ciekawe grupy skalne: Skalny Most i Piec.

Za znakami żółtymi schodzimy drogą, mijając po prawej 20-metrowe urwisko skalne zwane Ścianki. Dalej, obniżając się stale, droga łukiem zmienia kierunek na północny. Po kilkunastu minutach marszu (od skrzyżowania szlaków) mijamy po prawej ciekawą grupę skalną – Krowiarki. Tuż poniżej z lewej dochodzi Szlak Zamków Piastowskich – 3Z (nim do schroniska PTTK „Szwajcarka” 30 min). Oba szlaki schodzą razem do położonego nieco niżej miejsca odpoczynkowego (wiata). Tu rozwidlenie szlaków – trasa 3Z odłącza się w prawo, pod stok -do zamku Bolczów (20 min). Do tego miejsca z Wołka – nieco ponad 1 godz. Za znakami żółtymi idziemy dalej drogą. Po kilkunastu minutach od wiaty dochodzimy do pierwszych zabudowań Janowic Wielkich. Ulica Robotnicza doprowadza nas do głównej drogi – ul. 1 Maja. Tu skręcamy w prawo. Idziemy w kierunku wschodnim aż do spotkania szlaku 3Z. Tuż za kioskiem „Ruchu” skręcamy w lewo, w ul. Wojska Polskiego. Oba szlaki prowadzą nas ulicą wysadzaną jarząbem szwedzkim. Po drodze mijamy Gminny Ośrodek Zdrowia (po lewej). Perspektywę ulicy zamyka stacja PKP Janowice Wielkie, przy której koniec trasy i węzeł szlaków turystycznych. Z Wołka – 1.45 godz. Przed stacją przystanek PKS.

Czasy przejść w kierunku przeciwnym: z Janowic Wielkich do szlaku zielonego w dolinie Janówki 40 min., do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim w pobliżu Skalnego Mostu 1.10 godz., na Wołek 2.20 godz., na Wielką Kopę – 3.35 godz., do Raszowa (kościół) – 4.20 godz., do Kamiennej Góry 5.35 godz. GOT 24 pkt.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

Dodaj komentarz