Przełęcz Kowarska – Trzcińsko

Przełęcz Kowarska – Skalnik – Gruszków – Karpniki – schronisko PTTK „Szwajcarka” – Trzcinsko

Szlak żółty – 7Ż

Czas przejścia 5.50 godz. GOT 25 pkt.

Od X 7Ż, 4N na Przełęczy Kowarskiej (727 m) idziemy za znakami żółtymi w kierunku północnym. W prawo szlak 4N schodzi do Ogorzelca, a w lewo do Kowar. My podchodzimy wyraźną drogą polną, dość stromo, w kierunku północnym. Z prawej widok na dolinę Świdnika i Wzgórza Bramy Lubawskiej. Z lewej – Kowarski Grzbiet i Wołowa Góra – wschodni kraniec Karkonoszy. Po kilkunastu min marszu po prawej, nieco poniżej szlaku, ładna skałka Owczarek. Szlak wspinając się łagodnie pozostawia po lewej zalesioną kulminację Rudnika (853 m) i leśną drogą prowadzi głównym grzbietem Rudaw Janowickich. Droga biegnie na wysokości około 800 m, później schodzi nieco niżej na wschodni stok. Na skrzyżowaniu dróg leśnych idziemy prosto. Po przeszło godzinnym marszu wychodzimy z lasu na lakę ponad Czarnowem. Tu skrzyżowanie dróg i szlaków X , 1C. Miejsce to nosi nazwę Rozdroża pod Bobrzakiem (około 765 m). Szlak 1C w prawo prowadzi do Szarocina. Stąd do schroniska „Czartak” w prawo – kilka minut szlakiem czerwonym, a następnie w lewo szlakiem 2N i 9S – około 30 min. Z Rozdroża ładny widok na Czarnów, dolinę Żywicy i masyw Wielkiej Kopy (871 m). Skręcamy w lewo i za znakami żółtymi i czerwonymi podchodzimy Starym Traktem Kamiennogórskim.

Po 15 min marszu od Rozdroża osiągamy Przełęcz pod Bobrzakiem (805 m). W prawo schodzi stąd droga sprowadzająca do widocznego w dole schroniska „Czartak” – nieco ponad 10 min. Po chwili mijamy miejsce odpoczynkowe (wiata) i niebawem schodzimy z Traktu w prawo, w wyraźną przecinkę leśną. Rozpoczynamy strome podejście na kopułę szczytową Skalnika (945 m). Jej wierzchowinowe spłaszczenie osiągamy po 30 min marszu od Przełęczy pod Bobrzakiem. Na szczycie X 6Z, , 1C, 2N.

Od węzła szlaków na Skalniku idziemy dalej za znakami żółtymi, czerwonymi i zielonymi w kierunku południowym. Po 10 min stromego zejścia rozwidlenie szlaków. Szlak 6Z biegnie dalej prosto, wiodąc do Kowar (1 godz.) – my skręcamy w prawo. Wyraźna droga obniżając się prowadzi nas w kierunku zachodnim. Z prześwitów leśnych w kierunku południowo – zachodnim widoki na Karkonosze.

Po 40 min marszu od Skalnika przechodzimy przez Wilczysko (786 m), pozostawiając po lewej niewielką skałkę Skarbczyk (ładny z niej widok na Kowary i Karkonosze). Na skrzyżowaniach dróg leśnych idziemy prosto. Po 10-15 min od Wilczyska rozwidlenie szlaków. Szlak 1C prowadzi dalej prosto do Bukowca – my za znakami żółtymi skręcamy w prawo. Ścieżka dość stromo obniża się przez las w kierunku północno -zachodnim. Na rozwidleniu ścieżek skręcamy w lewo i stromo schodzimy w kierunku zachodnim do Gruszkowa. Po 20 min od ostatniego rozwidlenia szlaków wychodzimy na szosę. Tu w prawo i zaraz potem w lewo. Drogą wiejską schodzimy nieco stromo między zabudowaniami Gruszkowa. Niebawem skręcamy w prawo i polną drogą podchodzimy pod stok Gruszkowskiej Czuby (535 m). Zalesioną kulminację pozostawiamy po lewej. Idziemy niemal płasko, nie zmieniając kierunku, na Płonicę (516 m). Dalej obniżamy się łagodnie i dochodzimy do rozwidlenia polnej drogi. Wybieramy drogę w prawo i wkrótce przekraczamy strumień. Przed nami panorama Karpnik na tle Gór Sokolich.

Idąc dalej prosto, pozostawiamy po prawej zalesiony stożek Mężykowej (545 m) i dochodzimy do Karpnik. Tuż przed wejściem do wsi z lewej dołączają znaki 4N. Po prawej budynek szkoły ewangelickiej, po lewej – dawnej pastorówki. Nieco dalej oba szlaki schodzą na drogę, gdzie z lewej dołącza szlak 5Z. Droga skręca w prawo i doprowadza do przystanku PKS na rozwidleniu dróg, gdzie węzeł szlaków turystycznych. Kończą się tutaj trasy 4N i 5Z. My za znakami żółtymi skręcamy w lewo i nieco stromo podchodzimy szosą KarpnikiJanowice. Na pierwszym skręcie szosy w prawo schodzimy z asfaltu w polną drogę, nie zmieniając kierunku. Przed nami masyw Krzyżnej Góry (654 m). Na jej zachodnim stoku piękna skała, zwana Jastrzębią Turnią. Dobrze widoczny stąd jej kształt tłumaczy nazwę. Na wschodnim stoku, w przełączce widoczne już schronisko „Szwajcarka”. Polna droga zagłębia się w las, gdzie podejście staje się dość strome. Po kilku minutach wychodzimy na płytkie siodełko, tuż poniżej schroniska. Do tego miejsca z Karpnik – 25 min, ze Skalnika – 2.25 godz. Tu X , 2N, 3Z. Nieco wyżej przy schronisku X 2N, 3Z, 11S, 12C.

Kontynuując wędrówkę przechodzimy poniżej schroniska, nie zmieniając kierunku. Towarzyszą nam szlaki 2N i 3Z. Obniżamy się poprzez łąkę i po chwili osiągamy skraj lasu. Szlaki niebieski i zielony skręcają tutaj w prawo, w polną drogę. My idziemy prosto, zagłębiając się w las. Szlak łukiem okrąża Sokolik (642 m) , zmieniając kierunek na północno-zachodni, a po wyjściu z lasu na zachodni. Dochodzimy do Bobru i idziemy w dół biegu rzeki. Przed mostem dochodzi z naprzeciwka szlak 2N. Połączone szlaki przekraczają most na Bobrze i skręcają w lewo. Wiejską drogą podchodzimy w kierunku zachodnim, by po chwili skręcić w prawo, a następnie w lewo. Po paru minutach osiągamy stację PKP w Trzcińsku. Od schroniska „Szwajcarka” – 40 min, z Karpnik – 1.05 godz„, ze Skalnika – 3.05 godz.

Z Trzcińska połączenie kolejowe do Jeleniej Góry, a w kierunku wschodnim do Marciszowa, Wałbrzycha i Wrocławia.

Czasy przejść w kierunku przeciwnym: z Trzcińska PKP do schroniska „Szwajcarka” – 50 min, do Karpnik 1.05 godz., do Gruszkowa – 2.25 godz., na Skalnik – 3.50 godz., na Przełęcz pod Bobrzakiem – 4.15 godz., na Przełęcz Kowarską – 5.25 godz. GOT 27 pkt.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

Dodaj komentarz