Karkonosze – przyroda, historie

W ostatnich dniach ukazała się długo oczekiwana (i nieco spóźniona w stosunku do planów) monografia Karkonoszy pod tytułem „Krkonoše – příroda, život, historie”, wydana przez wydawnictwo Baset we współpracy z KRNAP.

Krkonose

Książka, księga raczej, jest piątą pozycją w serii „Krajina a lidé” (poprzednio ukazały się tomy: Šumava, Český les i Novohradské hory, zawsze z tym samym podtytułem). Dzieło reklamowane jest jako pierwsza w ogóle monografia najwyższego pasma Sudetów, obejmująca równorzędnie obie jego strony.

Parę danych statystycznych (przy czym te dotyczące objętości i wagi budzą od razu respekt):

  • 836 stron (+ płyta CD), 4,5 kg (!),
  • 110 rozdziałów napisanych przez 150 autorów czeskich i polskich,
  • 1750 fotografii i reprodukcji,
  • 170 mapek
  • cena 1480,- kč

Na 2009 rok planowane jest wydanie polskiej wersji książki, więc cierpliwsi mogą poczekać…
Można dodać, że kolejne planowane tytuły w serii to dwutomowe Tatry oraz Plzneňsko, które mają się ukazać w 2008 r. Natomiast na 2009 r. przewidywane są dwa tomy „okołosudeckie”: Český ráj i Českosaské Svýcarsko. Ciekawe, że cała seria powstała ponoć nieco przypadkowo – pierwsza wydana książka, która miała być jednorazową publikacją, okazała się takim hitem wydawniczym, że wydawnictwo postanowiło pójść za ciosem i stworzyć z tego cykl monografii wszystkich czeskich gór. Jakoś nie mogę się oprzeć wrażeniu, że u nas skończyłoby się na tym pierwszym tomie…

Źródło: Studenckie Koło Przewodników Sudeckich

Dodaj komentarz