Kolejka gondolowa w Świeradowie i nie tylko

Uzdrowisko u podnóża Stogu Izerskiego, w którym ostatnio więcej turystycznych inwestycji i gdzie przed świętami Bożego Narodzenia (17 grudnia ‚2008) – zapowiedziano uruchomienie pierwszej w Sudetach kolei gondolowej – na szczyt Gór Izerskich oraz do schroniska Stóg Izerski – oferuje prócz rekreacji na górskich szlakach i słynnych zabiegów zdrowotnych w uzdrowisku – także różne imprezy, gwarantujące ciekawe spędzenie czasu, w urokliwej scenerii górskiej.

Dom Zdrojowy

Największą atrakcją miejscowości jest Dom Zdrojowy położony u samego podnóżu Stogu Izerskiego, który powstał w miejscu poprzedniego „Domu Źródlanego” z 1781 r., zniszczonego w czasie pożaru 14 grudnia 1895 r.

Ze względu na uzdrowiskowe walory miejscowości obiekt odbudowano i rozbudowano, że już w1899 r. przyjął pierwszych kuracjuszy. W prace modernizacyjne zaangażowano ponad 600 robotników, dzięki temu na parterze budynku mieściły się m.in. salony: gier, muzyczny, taneczny, natomiast na wyższych kondygnacjach 70 luksusowych pokoi gościnnych.

Wnętrze budynku upiększono obrazami malarza Kaysera-Eichberga i pracami rzeźbiarskimi Willborna i Giesecke. Malownicza bryła została zwieńczona wieżą zegarową o wys. 46 m. Atrakcyjność budynku podnosi najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, stanowiącą obecnie jedną z głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju.

Przy wejściu głównym do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo żelaziste). Tarasy zdrojowe o długości ponad 160 m z sztuczną grotą z naciekami oraz zespołami parkowymi stwarzają do dzisiaj wspaniałe warunki do rekreacji i rehabilitacji zdrowia.

W lutym 1970 r. Dom Zdrojowy po raz kolejny padł ofiarą pożaru, który w porę jednak opanowano, więc pożar strawił jedynie część czwartego piętra. Remont i modernizację budynku zakończono w 1975 r.

Kościół pod wezwaniem Św. Józefa

Godzi się zwiedzić kościół pod wezwaniem Św. Józefa – dwuwieżowy obiekt wybudowano w roku, 1899 jako prywatny kościół dla katolickich właścicieli ówczesnego Świeradowa Zdroju, rodu Schaffgotschów oraz ich służby. Nad całością prac czuwał wrocławski architekt Grosser. Pierwotnie trzyprzęsłowy z wieloboczną absydą, został utrzymany w stylu neogotyckim, zgodnie z modnym pod koniec XIX wieku historycyzmem.
Parafia rzymsko – katolicka, po wieloletnich staraniach, dzięki pomocy ks. kard. Kominka i ks. dr Edwarda Góreckiego oraz proboszcza ks. W.Dzięgiela otrzymała pozwolenie na rozbudowę kaplicy Schgaffgotschów.

Projekt obecnego kościoła wykonany przez inżynierów Politechniki Wrocławskiej: prof. T.Zipsera i dr W. Wawrzyniaka zachował w całości dawną kaplicę. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1974 roku a ukończono w 1979 roku z ofiar wiernych.
29 IX 1979 roku nowy kościół poświęcił Bp. T.Rybak bp. Pomocniczy z Wrocławia, później Ordynariusz diecezji legnickiej.

Pierwszym proboszczem był Ks. Józef Postrach, kapłan diecezji kieleckiej, który zatrzymał się tu na leczenie po obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł w 1949 roku. Obecnie proboszczem świątyni jest od 1966 r. ks. Władysław Dzięgiel.

W latach 1994 – 1996 przywrócono do życia zegar wieżowy – dzięki ówczesnemu zegarmistrzowi ze Świeradowa Eugeniuszowi Rychterowi, który odtworzył wiele zniszczonych części. W roku 1998 sprawiono dwa nowe dzwony, bo stare w czasie wojny Niemcy stłukli i zabrali na armaty.

Duży dzwon 860 kg nosi nazwę św. Józefa, mniejszy Jana Pawła II. Trzeci dzwon z 1699 roku ma imię św. Jana Ewangelisty wykonany w ludwisami Eliasa Emricha, pochodzi z parafii Mirsk (przywieziony do kaplicy w roku 1785).

Schronisko na Stogu Izerskim

Górską atrakcją okolicy jest schronisko turystyczne na Stogu Izerskim powstałe w 1924 r. Schronisko wybudowano w charakterystycznym stylu śląsko – łużyckim poniżej szczytu (1107 m n.p.m.). Oddane do użytku 24 października 1924 r. – w dalszym ciągu prowadzi turystyczną działalność i dysponując ponad 70 miejscami noclegowymi z bufetem.
Schronisko znajduje się 50 metrów od szczytu na wysokości 1060 m n.p.m. Z pięknego i ciekawego architektonicznie schroniska, rozciąga się imponujący widok na Góry Izerskie wraz z Pogórzem, Świeradów i Karkonosze.

Czarci Młyn

Warto również odwiedzić Czarci Młyn w pobliskiej Czerniawie-Zdroju, który wybudowano ok. roku 1890. Można w nim podziwiać oryginalne maszyny i urządzenia – typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX w., budowanych w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany. W większości urządzenia te funkcjonują nadal.

W „Czarcim Młynie” zmęczony podróżnik może zasiąść przy 100–letnim piecu chlebowym, zjeść chleb wypiekany sposobem pradziadów, a nawet nabyć świeżo zmieloną tu mąkę.

Program imprez w grudniu 2008:

  • 17 grudnia – uruchomienie największej górskiej inwestycji turystycznej ostatnich lat – KOLEI GONDOLOWEJ na szczyt Stogu Izerskiego. 71 wagoników wozi turystów blisko pół kilometra w górę, czyli na wysokość 1060 metrów npm w osiem zaledwie minut. Równolegle powstala trasa narciarska dł. 2500 m, naśnieżana jest przez 20 armatek, oświetlona 136 lampami, średnie jej nachylenie to 19%).
    Gondola ruszyła o godz. 13.30. Mieszkańcy i turyści już mogą kupować bilety i wjeżdżać na szczyt Stogu Izerskiego.
    Pierwszym klientem Kolei był burmistrz Świeradowa-Zdroju – Roland Marciniak.
    Jednak wielka feta z okazji oficjalnego otwarcia – odbędzie się dopiero 10 stycznia 2009 r.
  • 31 grudnia godz. 24. – SYLWESTROWY POKAZ OGNI SZTUCZNYCH – nad tarasami przed Domem Zdrojowym, zorganizuje Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa oraz Urząd Miasta. Tuż obok mieszkańcy i goście Świeradowa będą witać Nowy 2009 Rok, na wielkim Balu Sylwestrowym na 700 miejsc – w Hali Spacerowej Uzdrowiska.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz