Konserwator obronił halę starego dworca

Karpacz chciał dotację i zrobił z dworca zabytek. To sprawiło, że remont budynku może się opóźnić.
Budynek stacji w Karpaczu, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, trafił niedawno na listę zabytków. Aktywnie zabiegał o to tamtejszy samorząd, ponieważ na remont zabytkowego budynku można otrzymać unijną dotację. Jednak obecność na liście zabytków oznacza poważne ograniczenia przy ich modernizacji, o czym gmina zapomniała.

Teraz trzeba zmienić koncepcję przebudowy budynku, w którym w przyszłości ma znajdować się słynna kolekcja zabawek Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
By pomieścić zbiory Tomaszewskiego, planowano budowę drugiej kondygnacji dworca. Nie zgodził się na to Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
– To zbyt duża ingerencja. Sklepienie hali dworca musi pozostać odsłonięte. Możemy się zgodzić co najwyżej na antresolę – tłumaczy Wojciech Kapałczyński.

Specjalistom od ochrony zabytków zależy szczególnie na wyeksponowaniu żelbetowej kopuły stacji w Karpaczu. W czasach, kiedy powstawał budynek, takie konstrukcje były nowością. Ta z dworca w Karpaczu była wzorowana na kopule wrocławskiej Hali Ludowej.
Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza, zapewnia, że gmina zastosuje się do sugestii konserwatora.

Samorząd stara się o pieniądze na modernizację dworca z Regionalnego Programu Operacyjnego. Po zakończeniu budowy, w budynku obok muzeum znajdzie się miejsce dla informacji turystycznej i ekspozycji poświęconej kolejnictwu.
Poszukiwanie nowych funkcji dla zabytkowych obiektów to obecnie bardzo częsta praktyka.
Dzięki niej udaje się uratować nawet najbardziej zdewastowane budynki. Według konserwatora zabytków Piotra Napierały, przy zmianie funkcji nie da się jednak ochronić wszystkiego. – Należy eksponować najcenniejsze elementy i nie zmieniać bryły obiektu. To zmusza właścicieli zabytków do większej pomysłowości podczas projektowania przebudowy – tłumaczy.

www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz