Krytyka Polityczna

29 października (środa) o godzinie 19.00 gościnnie w Sali Konferencyjnej Teatru odbędzie się pierwsze spotkanie jeleniogórskiego Klubu „Krytyki Politycznej”. Podobne Kluby istnieją już w wielu polskich miastach. Są otwartym forum, na którym naukowcy i artyści, działacze społeczni i ludzie kultury rozmawiają m.in. o polityce i sztuce, i ich wzajemnych związkach.

Pierwsze spotkanie Klubu zatytułowane jest „Jaka lewica?” Organizatorzy piszą: Z czym kojarzymy słowo „lewica”? Jakie są podstawowe zadania lewicy? Czy na dzisiejszej scenie politycznej jest miejsce na prawdziwy projekt lewicowy? W Jeleniej Górze, nazywanej kiedyś „Czerwoną doliną”, o współczesnej lewicy będą rozmawiać: Marek Balicki, (były minister zdrowia i członek SdPL-Nowa Lewica), Michał Sutowski (politolog, członek zespołu „Krytyki Politycznej”), Michał Syska (prawnik, lider SdPl we Wrocławiu, członek zespołu „Krytyki Politycznej”) oraz Paweł Krzaczkowski („Recykling Idei”). Dyskusje poprowadzi Wojciech Wojciechowski („Notatnik Teatralny”, Klub Krytyki Politycznej w Jeleniej Górze).

O „Krytyce Politycznej”

„Krytyka Polityczna” powstała w 2002 roku. Jej działalność rozwijana jest w trzech głównych sferach: nauki, kultury i polityki, starając się jednocześnie eliminować między nimi sztuczne podziały – naukę, sztukę i politykę dzielą jedynie środki wyrazu, łączy zaś wpływ na kształt życia społecznego.

Celem „Krytyki Politycznej” jest wprowadzenie i umocnienie w sferze publicznej lewicowego projektu walki z ekonomicznym i kulturowym wykluczeniem. Obok pracy czysto akademickiej (tłumaczenie, wydawanie książek i opracowań, dyskusje, seminaria i warsztaty) środowisko „Krytyki Politycznej” angażuje się w debatę publiczną, a także aktywnie działa na polu literatury, teatru i sztuk wizualnych. Wokół „Krytyki Politycznej” skupieni są młodzi naukowcy, działacze społeczni, publicyści, ale także pisarze, krytycy literatury i sztuki, dramaturdzy, filmoznawcy i artyści. Do zespołu należą m.in.: Paweł Demirski, Kinga Dunin, Agnieszka Graff, Paweł Mościcki, Maciej Nowak, Joanna Rajkowska, Andreas Stadler (Nowy Jork), Kinga Stańczuk, Igor Stokfiszewski, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa, Olga Tokarczuk, Krzysztof Tomasik, Artur Żmijewski. Szefem redakcji jest Sławomir Sierakowski. Środowisko „KP” od początku stara się uczestniczyć nie tylko w przedsięwzięciach niszowych, ale szeroko publikuje w mediach głównego nurtu. We wrześniu 2007 roku powstała nowa, niezależna oficyna wydawnicza – Wydawnictwo „Krytyki Politycznej”. Jej celem jest wprowadzenie w polski obieg idei najważniejszych prac z filozofii i socjologii politycznej, teorii kultury i sztuki. Więcej o „Krytyce Politycznej” na stronie www.krytykapolityczna.pl

www.teatr.jgora.pl

Dodaj komentarz