Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie

Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie

Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie są po Karkonoszach drugą co do wysokości grupą w Sudetach. Rozciągają się one od Przełęczy Międzyleskiej do Doliny Białej Lądeckiej. Ze Śnieżnika (1425 m n.p.m.), najwyższego szczytu masywu, rozchodzi się sześć ramion w postaci spłaszczonych grzbietów. Ramiona podzielone są głębokimi dolinami potoków. Na potoku Wilczka w Międzygórzu powstał drugi co do wielkości wodospad w Sudetach o wysokości 20 m. Masyw Śnieżnika zbudowany jest w większości z gnejsów, łupków łyszczykowych. Znajdują się tu soczewki i wychodnie wapieni krystalicznych.

Do najcenniejszych przyrodniczo obiektów należy Jaskinia Niedźwiedzia, położona na południowo-zachodnim stoku Stromej koło Kletna. Jaskinia ta została odkryta w 1966 roku podczas prac górniczych w kamieniołomie marmurów. Przez najciekawsze fragmenty jaskini wybudowano trasę turystyczną o długości 250 m.

Przyroda Masywu Śnieżnika jest bardzo interesująca, widać tu wyraźnie piętrowy układ roślinności, zachowany w dużym stopniu w pierwotnej postaci, szczególnie w Górach Bialskich, które porośnięte są lasami mieszanymi i są największą ostoją zwierzyny w całych Sudetach. Zwiedzając ten rejon warto zobaczyć tyrolską zabudowę oraz Ogród Bajek i kościół Matki Bożej Śnieżnej w Międzygórzu. Na Czarnej Górze (1205 m n.p.m.) powstał nowoczesny ośrodek sportów zimowych, atrakcyjny przez cały rok. Jadąc wyciągiem krzesełkowym podziwiać można przepiękny krajobraz i nienaruszoną przyrodę.

Przewodnik składa się z dwóch głównych części:

  1. Zawierająca ogólne informacje o regionie, opisy miejscowości łącznie z najciekawszymi miejscami i krótkim rysem historycznym.
  2. Część szczegółowa, która zawiera opisy tras wycieczek: W Masywie Śnieżnika:Jawor, Mały Śnieżnik, Śnieżnik, Igliczna, Czarna Góra, Przełęcz Puchaczówka, Golina, a w Górach Bialskich:Suszyca, Przełęcz Płoszczyna, Orlik, Czernica.

Przewodnik zawiera mapki i rzuty najciekawszych obiektów oraz skorowidz nazw geograficznych.

Oprawa: miękka, stron: 166, wymiary: 12x17cm, ISBN: 83-8555048-8, Wydawnictwo: Sudety, rok wydania: 1999

Dodaj komentarz