Meteo wraca na Śnieżkę

Meteorolodzy wracają na dach Karkonoszy. Obserwatorium będzie zamknięte dla turystów. Meteorolodzy wracają na Śnieżkę. Będą robić pomiary pogodowe za pomocą automatycznych przyrządów zamontowanych obok budynku. Na razie na górze pozostaje jeden z obserwatorów – w bezpiecznych pomieszczeniach.

Katastrofa na Śnieżce

Trwają próby łączności, które mają przywrócić możliwość stałego przesyłania informacji do centrali w Warszawie.
– Po wizji lokalnej do odwołania zamknęliśmy obiekt dla turystów. Wyłączona również została uszkodzona instalacja elektryczna górnego dysku – informuje Łukasz Legutko, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Szlakiem na Śnieżkę nie będzie można wchodzić do czasu zdemontowania uszkodzonego dysku. Eksperci budowlani stwierdzili uszkodzenie stalowej konstrukcji, która wspierała górny spodek. Od żelbetowego trzonu oderwały się wsporniki. To z kolei spowodowało uszkodzenie balustrady, która runęła w dół.

Obecnie uszkodzona konstrukcja częściowo wspiera się na zwałach śniegu zalegających na części dachu. Ustalono, że wszelkie prace zabezpieczające będą prowadzone dopiero wtedy, kiedy warunki atmosferyczne poprawią się i na górze zrobi się bezpieczniej.

Mariusz Junik – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz