Międzygórze – dzieje i architektura

Międzygórze. Dzieje i architektura

Międzygórze – miejscowość leżąca w Masywie Śnieżnika – zaczęła się szybko przekształcać na początku XX w. z osady leśnej w europejski kurort. Zmiany zachodzące w zabudowie uzdrowiskoqwej i wiejskiej od poł. XIX wieku powodują stopniowe zacieranie charakteru dziewiętnastowiecznego kurortu. Oferowana Czytelnikom książka ma więc na celu uchwycenie szybko zanikających wartości zabytkowej zabudowy, a przede wszystkim utrwalenie cech dawnej urbanistyki i drewnianej architektury tego urokliwego zakątka Ziemi Kłodzkiej.

Monografia ”Międzygórze. Dzieje i architektura” jest rezultatem ponad 20-letnich badań, w trakcie których natrafiono na szereg spornych zagadnień badawczych i różnorodnych interpretacji zachodzących w tym rejonie zjawisk. Przedstawiona w książce problematyka jest niezwykle złożona i rozległa, dlatego z pewnością wiele zdarzeń historycznych Międzygórza pozostało niedostatecznie wyjaśnionych lub oczekuje na ich odkrycie.

Elżbieta Trocka-Leszczyńska: ”Międzygórze. Dzieje i architektura”. Oficyna Wydawnicz Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2006. Okładka twarda, format 21,5 x 30,5 cm, stron 712, liczne kolorowe ilustracje.

Dodaj komentarz