Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi

– Zimową atrakcją Kowar są zawody i Międzynarodowe Zjazdy Saniami Rogatymi:
W zawodach biorą udział kilkuosobowe drużyny z Polski Czech i Niemiec. Startują z Przełęczy Okraj, trasą: kilka kilometrów w dół leśnymi duktami aż do Podgórza w pobliże Hoteliku „Nad Jedlicą”. Po drodze uczestnicy zjazdu biorą udział w punktowanych konkurencjach, sportowych i zabawowych.

Meta wyścigu jest wyznaczana (przy sprzyjających warunkach śniegowych), przy pętli autobusowej na Podgórzu (zwanej pętlą „przy ściętym buku”), czyli na wysokości około 600 m npm. Impreza kończy się festynem „Festiwal sanek”.
Przed marcowymi mistrzostwami już od połowy grudnia organizowane są eliminacje (Liga Sań Rogatych), dla ochotników – w każdą śnieżną sobotę od godziny 12.
(jest to powrót do regionalnej tradycji: „Sanie rogate” wykorzystano po raz pierwszy w Kowarach w 1814 roku do zjazdu sportowo-turystycznego na trasie z Przełęczy Okraj – pod ówczesną gospodę „Złota Gwiazda”).

Turystyka górska i rekreacja

Kilometry szlaków turystycznych wiodące przez punkty widokowe m.in. na Przełęcz Okraj i na Śnieżkę oraz najwyżej w Polsce położony punkt graniczny z Czechami.
Część tras spacerowych przystosowano dla osób niepełnosprawnych, latem leśne ścieżki i polne drogi wykorzystują rowerzyści i wielbiciele turystyki konnej, natomiast zima przyciąga przede wszystkim narciarzy. Na amatorów paralotniarstwa czekają natomiast, łagodne szczyty Rudnika i Góry Wołowej. Promowane są też ostatnio – Kowarskie Szlaki Narciarstwa Biegowego.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz