Remont mostu św. Jana w Kłodzku

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dał pół mln zł na odnowienie gotyckiego mostu z barokowymi rzeźbami. Most św. Jana to, obok Kłodzkiej Twierdzy, najbardziej znany i charakterystyczny zabytek miasta i jeden z piękniejszych w regionie. Jest porównywany do słynnego mostu Karola w Pradze. Z tą jednak różnicą, że kłodzki most jest dużo mniejszy od czeskiego.

– Kłodzki jest strasznie zaniedbany. Tynk się sypie z murków, a rzeźbom przydałaby się gruntowna renowacja – ocenia Janusz Kurowski, turysta z Wielkopolski.
W tym roku to się jednak zmieni. Samorządowcy postarali się o dotacje na ten cel.
– We własnej kasie musieliśmy jednak znaleźć na to zadanie ponad 870 tys. zł – mówi Bogusław Szpytma, burmistrz Kłodzka. – Myślę, że do jesieni renowacja mostu wraz z sześcioma rzeźbami zostanie zakończona – zapowiada burmistrz.

To nie pierwszy duży remont mostu św. Jana w Kłodzku. Cztery lata temu władze miasta dostały 2 mln zł unijnej dotacji na modernizację miejskiej trasy turystycznej z dworca PKS poprzez starówkę do Kłodzkiej Twierdzy. W ramach tych robót, od nowa ułożono na moście kostkę granitową i zamontowano stylowe oświetlenie. Zabytek oświetla teraz sześć lamp ustawionych na granitowej nawierzchni, a od dołu sześć reflektorów.

Most św. Jana, łączący kłodzką starówkę z wyspą Piasek, zaczęto budować pod koniec XIII wieku. Kamienną budowlę, wzorowaną na słynnym moście Karola w czeskiej Pradze, wznoszono ponad sto lat. Sześć zdobiących ją rzeźb postawiono na gotyckim zabytku dopiero w dobie baroku, w II połowie XVII wieku.

Bogaci mieszkańcy Kłodzka ufundowali wtedy rzeźby przedstawiające św. Jana Nepomucena, św. Wacława, św. Franciszka Ksawerego, Chrystusa na krzyżu, Trójcę Świętą i Pietę (Matka Boska z ciałem Chrystusa, zdjętego z krzyża).

Na Dolnym Śląsku – oprócz Kłodzka – dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało jeszcze kilkanaście innych miast, m. in.: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (400 tys. zł), parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy (600 tys. zł), Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (500 tys. zł), Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze (1 mln zł) i Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (300 tys. zł).

Romuald Piela – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz