Mikołajkowy festyn pod Szrenicą

Szklarska Poręba-miasto w dolinie rzeki Kamiennej, leży na wys. od 440 do 886 m. pod samą Szrenicą (1362 m.). Od północy Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem (1058 m) i Czarną Górą (965 m), a od wschodu – wzniesienia Przedgórza Karkonoszy, które oddzielają je od Kotliny Jeleniogórskiej.

Poza wyprawami na malownicze karkonoskie trasy, wczasowisko oferuje także zróżnicowany program imprez oraz ciekawe ekspozycje muzealne i wiele innych atrakcji.

Program imprez od grudnia 2008:

  • 6 grudnia godz. 10. – Oficjalne Otwarcie Sezonu Zimowego 2008/09 pod dolną stacją Kolei Linowej na Szrenicę, wraz z uruchomieniem wyciągu krzesełkowego po sezonowym remoncie.
    Pierwsze trasy biegowe na odcinku 10 km już dostępne dla narciarzy od ostatniego tygodnia listopada. Ruszył też pierwszy wyciąg orczykowy w Dolinie Szczęścia przy ul. 11 Listopada 13.
  • 6 grudnia (sobota) godz. 12. – Festyn Mikołajkowy przy dolnej stacji Kolei Linowej na Szrenicę. W programie występy zespołów dziecięcych, konkursy z nagrodami, mecz siatkówki na śniegu, przejażdżki quadami i skuterami śnieżnymi oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dla wszystkich uczestników (małych i dużych) – gorący poczęstunek.
  • 6 grudnia od godz. 19. – II Zlot Miłośników Twórczości Marka Grechuty w hotelu „Duch Gór” przy ul. Okrzei 21a.
    W programie m.in.: wystąpienie założycielki Fundacji B. Romaniszyn oraz autora strony Korowód Dariusza Wróbla, prezentacja słowno – muzyczna przedstawiająca postać Marka Grechuty, wywiad z Janem Kantym Pawluśkiewiczem,
  • 31 grudnia w Parku Miejskim od godz. 20.- Plenerowa Zabawa Sylwestrowa pt. Szczęśliwego Nowego ROCKA w Szklarskiej Porębie!
    Wydarzenie muzyczne i towarzyskie pod gwiazdami i Szrenicą, o którym będzie głośno, nie tylko z powodu gorącej muzyki i pozytywnych wibracji… z udziałem uznanych zespołów rock’and’rollowych.
    Wystąpią między innymi: – DJ Pop, OXY-GEN, – DJ Cider, ponadto konferansjer, „Trójkowy” pokaz sztucznych ogni, a na koniec – długo muzyka mechaniczna.

W górach warto m.in. zobaczyć:

  • Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy, gdzie woda spada z wysokości 27 metrów do bajkowego wąwozu.
  • Wodospad Szklarki – w środkowej części Wąwozu Szklarki, spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, węższą u dołu. Przy wodospadzie małe schronisko „Kochanówka”.
  • Krucze Skały – okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. z punktem widokowym.
  • Krzywe Baszty – granitowa skała o wysokości 18 m. na lewym brzegu rzeki Kamiennej z tajemniczą jaskinią.
  • Zakręt Śmierci – na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. (ostry zakręt prawie 180’). Wspaniały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
  • Wysoki Kamień – nad Szklarską Porębą szczyt od zachodu o wysokości 1058 m n.p.m., w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, z skalną grzędą widokową o wysokości do 30 m. Najpiękniejsza panorama na: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie.
  • Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” – zabytkowa „śląska buda”, obok trasy narciarskiej, przy krzyżowaniu szlaków turystycznych.
  • Złoty Widok – efektowny próg skalny nad doliną Kamiennej i punkt widokowy na Karkonosze (przy sprzyjającej pogodzie widok na Śnieżkę).
  • Chybotek – od XIX wieku jedna z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowa grupa skalna z kilku bloków. Najwyżej położoną skałę o średnicy ok. 4 m wspartą w dwóch miejscach – można łatwo rozkołysać. Ze względu na kształt zwana była także „Misą cukru”. Z Chybotkiem związana jest aura tajemniczości, jako wejście do podziemnego skarbca.
  • Śnieżne Kotły – kotły polodowcowe w Karkonoszach z zachowanymi formami glacjalnymi, rozdzielone skalną grzędą. Wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne do ok. 150 m wysokości, górna krawędź Wielkiego Kotła na wysokości ok. 1490 m npm. W Wielkim Kotle – dwa Śnieżne Stawki, ścisły rezerwat przyrody.
  • Szrenica – szczyt górujący nad Szklarską Porębą (1362 m n.p.m.), z krzesełkową koleją linowa. Na wierzchołku duże schronisko. Warunki śniegowe jak w Alpach na wysokości 2000 m npm. Ponad 13 km nartostrad i malownicza Hala Szrenicka oraz zespół wyciągów narciarskich.

W Szklarskiej Porębie warto m.in. zwiedzić:

  • Muzeum Ziemi Juna – w budynku dawnej Karczmy Głodowej prezentujące i oferujące zbiory minerałów, kamieni ozdobnych i szlachetnych, z wystawą minerałów z Sudetów i świata oraz wyrobami rzemiosł artystycznych ze szkła, ceramiki, drewna, kamieni i srebra. W kolekcji znajdują się liczne okazy minerałów z dolnego śląska, polski oraz świata.
  • Dom Garharta i Carla Hauptmannów – Budynek zabytkowy z końca XIX wieku, w którym od 1994 roku jest siedziba oddziału Muzeum Karkonoskiego z ekspozycją stałą poświęconą pisarzom. W salach na parterze ciekawa ekspozycja związana z legendarną postacią Ducha Gór.
  • Muzeum Mineralogiczne – w Szklarskiej Porębie – skały i minerały pochodzące z całego świata, ale oczywiście jest też bogaty zbiór minerałów karkonoskich, ponadto jajo dinozaura, meteoryt – łącznie ponad 2 tys. okazów. W sali na parterze znajduje się ekspozycja poświęcona dinozaurom.
  • Stara Chata Walońska – obiekt upamiętnia tradycje z XII w. gdy zjechali tu poszukiwacze bogactw naturalnych z Walonii w Ardenach, których nazwano Walończykami. Tradycja wydobywania minerałów przetrwała do dzisiaj, o czym można przekonać się właśnie w Starej Walońskiej Chacie, prowadzonej przez Bractwo Walońskie. Przybyłym oferowany jest m.in. ceremoniał Walończyków, średniowieczna próba czterech żywiołów.
  • Leśna Huta – produkcja szkła, którą mogą obejrzeć odwiedzający wykonywana jest ręcznie oraz za pomocą liczących ponad 120 lat – pras hutniczych, które po odrestaurowaniu ciągle służą do formowania szkła. W 2003 roku na terenie Leśnej Huty otwarto muzeum, w którym dla upamiętnienia pobytu można dokonać drobnych zakupów wytwarzanych tu wyrobów oraz zobaczyć stare piszczele hutnicze i poznać historię regionalnego hutnictwa.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz