Mysłakowice – Karpniki

Mysłakowice – Droga Królewska – Karpniki

Szlak zielony – 5Z. Czas przejścia 1.50 godz. GOT 9 pkt.

Przed pałacem w Mysłakowicach – dawna rezydencja królów pruskich, dziś Zbiorcza Szkoła Gminna – X 5Z, 14S. Stąd do stacji PKP Mysłakowice odchodzi szlak 14S (15 min). Szlak zielony w kierunku przeciwnym do przebiegu naszej trasy prowadzi na Wzgórza Łomnickie i do Staniszowa (1.30 godz.).

Rozpoczynając wędrówkę szlakiem 5Z, od pałacu idziemy w kierunku wschodnim. Między zabudowaniami PGR, a następnie polną drogą dochodzimy do torów kolejowych i szosy Jelenia GóraMysłakowice Kowary. Tu, nie zmieniając kierunku, wkraczamy na tzw. Drogę Królewską. (Od stacji PKP w Mysłakowicach można dojść do tego miejsca – z pominięciem parku i pałacu – szosą: około 0,5 km w kierunku północnym).

Droga Królewska w XIX w. łączyła letnią rezydencję królewską z pałacem w Karpnikach. Wysadzany starymi drzewami trakt doprowadza nas do Jedlicy. Przekraczamy rzekę i skręcamy w lewo. Idziemy otwartym terenem, początkowo z biegiem Jedlicy. Niebawem droga skręca w prawo, wznosi się stokiem zalesionego wzgórza i wprowadza nas do lasu, którym idziemy 15-20 min. Wychodząc z lasu widzimy po lewej stronie zalesioną kulminację Bucznika (441 m), a przed sobą panoramę Gór Sokolich i Rudaw Janowickich. Droga obniżając się łagodnie schodzi w dolinę Łupi. Na rozwidleniu – tuż przed rzeką – skręcamy w lewo. Po prawej widok na otoczenie Karpnickich Stawów – teren przyrodniczo bardzo ciekawy. Mijając duży staw (po prawej), dochodzimy wkrótce do szosy Jelenia GóraKarpniki. Do tego miejsca z Mysłakowic – około 1 godz. Skręcamy w prawo i asfaltową drogą wysadzaną starymi lipami idziemy w kierunku wschodnim. Mijamy przystanek PKS i rozwidlenie dróg. Po prawej stronie widoczny pałac w Karpnikach. W prawo szosa do Krogulca i Bukowca – my idziemy prosto i dochodzimy do Karpnik. Przy pierwszym zabudowaniu dołącza z prawej szlak 4N (stąd niebieskim szlakiem do Bukowca przez Krogulec niespełna 1 godz.). Nieco dalej zbaczamy ze szlaku w prawo, na teren Spółdzielni Rolniczej, poza którym znajduje się godny zwiedzenia pałac karpnicki.

Po zwiedzeniu zabytku powracamy do szosy i skręcamy nią w prawo – tu X 5Z, 4N (znaki 4N w 15 min doprowadzają prosto do węzła szlaków w Karpnikach, omijając wieś). Za znakami zielonymi idziemy dalej szosą. Mijamy po lewej sklep spożywczy i dochodzimy do szkoły. Tu szosa skręca w prawo.

W miejscu tym warto ponownie zejść ze szlaku, by obejrzeć „willę pani Achinger”. W tym celu zbaczamy na polną drogę biegnącą równolegle do budynku szkoły (po prawej). Na rozwidleniu dróg polnych idziemy w lewo i wychodzimy na polanę, gdzie znajduje się willa. Ten ciekawy architektonicznie, choć niezbyt stary obiekt wykorzystywano w polskich filmach fabularnych. W otaczającym willę parku ciekawe przyrodniczo drzewa i krzewy. Droga okrąża posiadłość – z tyłu interesujące zabudowania gospodarcze – i powraca do wsi.
Szlak zielony wiedzie nas dalej szosą przez wieś. Po kilku minutach marszu dochodzimy do kościoła, następnie po lewej mijamy bar ,,Nad Potokiem”. Nieco dalej, na skręcie drogi w lewo X 5Z, 4N, . Droga skręca w prawo i doprowadza do rozwidlenia, gdzie trzeci w tej miejscowości przystanek PKS. Przejście przez wieś (bez zwiedzania zabytków) zajmuje około 20 min. Obok przystanku węzeł szlaków turystycznych. Szlak 7Ż odchodzi szosą w lewo do schroniska „Szwajcarka” (25 min), w kierunku przeciwnym wiedzie przez Gruszków na Skalnik (2.30 godz.). Bierze tu początek szlak 4N.

Do schroniska PTSM „Sokolik” w Strużnicy – dalej prosto szosą, bez znaków – 20 min.

Czas przejścia w kierunku przeciwnym: z Karpnik do Mysłakowic (pałac) – 1.50 godz. GOT 9 pkt.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

Dodaj komentarz