Karpniki – Ogorzelec

Karpniki – Bukowiec – Kowary – Przełęcz Kowarska – Ogorzelec

Szlak niebieski – 4N. Czas przejścia 5 godz. GOT 25 pkt.

Wędrówkę rozpoczynamy w Karpnikach, dużej wsi położonej w dolinie Karpnickiego Potoku, na południe od Gór Sokolich. Węzeł szlaków znajduje się we wschodniej (górnej) części miejscowości. Tu także rozwidlenie dróg i przystanek PKS – połączenia do Jeleniej Góry i Janowic Wielkich , a także przez Strużnicę do Gruszkowa. Stąd drogą na północ odchodzi żółty szlak 7Ż do schroniska ,,Szwajcarka” (20-25 min); w przeciwną stronę szlak ten wiedzie na Skalnik (2.30 godz.). W kierunku zachodnim odchodzi szlak 5Z do Mysłakowic (1.50 godz.).

Od przystanku PKS idziemy w kierunku zachodnim razem ze znakami żółtymi i zielonymi. Po chwili skręt drogi w lewo i w prawo. Szlak zielony prowadzi dalej drogą – my schodzimy z drogi w lewo. Idziemy krótko w kierunku południowym. Po chwili rozwidlenie polnych dróg oraz szlaków: znaki żółte prowadzą prosto, my za znakami niebieskimi skręcamy w prawo. Po lewej rozległa panorama Karkonoszy i zachodniego przedgórza Rudaw Janowickich. Idziemy w kierunku zachodnim, mając cały czas po prawej zabudowania Karpnik. Po 20 min marszu ponownie wychodzimy na szosę, gdzie X 4N, 5Z. Tu także przystanek PKS. Sklep spożywczy – 100 m w prawo, przy drodze. Po lewej, w wysokim murze, szeroka brama. Przez nią, jeżeli chcemy zwiedzić pałac w Karpnikach, wchodzimy na podwórze Spółdzielni Rolniczej.

Szlaki 4N i 5Z prowadzą dalej prosto szosą. Nieco dalej za znakami szlaku 4N schodzimy z drogi w lewo. Pozostawiamy park otaczający pałac po lewej stronie i wyraźną ścieżką idziemy w kierunku południowym. Z odcinka tego roztacza się panorama Rudaw Janowickich; w tyle Góry Sokole. Po prawej widok na otoczenie Stawów Karpnickich. Nie zmieniając kierunku podchodzimy łagodnie na niewielką, zalesioną kulminację.Tu z lewej dochodzi polna droga z Karpnik. Jeszcze kilka minut marszu i dochodzimy do murowanej wieży transformatora. Tuż przed nią skręcamy w prawo i schodzimy na szosę we wsi Krogulec – od pałacu w Karpnikach 25 min. Tu skręcamy w lewo i podchodzimy szosą w kierunku południowym. Po kilku minutach marszu, na pierwszym skręcie drogi, odsłania się po lewej ładny i rozległy widok na grzbiet główny Rudaw z doskonale widocznym Skalnikiem. Spoglądając wstecz możemy podziwiać panoramę Gór Sokolich i Grzbietu Janowickiego. Na ich tle Karpniki. Droga wspinając się zmienia kierunek na zachodni – ukazuje się teraz panorama Karkonoszy i ich Przedgórza.

Po kilku minutach marszu droga obniża się do Bukowca. Wkraczając do wsi mijamy po prawej zabytkowy kościółek Św. Marcina, a nieco dalej starą karczmę sądową. Dochodzimy do placu Kościelnego w Bukowcu. Z Karpnik PKS – 1.15 godz., od pałacu – 55 min. Tu X 4N, 1C. Znaki czerwone w prawo prowadzą przez Mrowiec do Mysłakowic (1.15 godz.), w lewo na Skalnik (2.30 godz.).

Za znakami niebieskimi schodzimy z drogi, nie zmieniając kierunku marszu. Po chwili po prawej mijamy schronisko PTSM „Skalnik”. Wiejska uliczka za schroniskiem skręca w prawo, a następnie w lewo. Podchodzimy łagodnie polną drogą, mijając po lewej ostatnie zabudowania Bukowca. Po prawej widoki na Karkonosze i Wzgórza Łomnickie. Po 10 min przecinamy polną drogę (nią w prawo, a po chwili w lewo łatwiejsze i znacznie krótsze dojście do Kowar). Nie zmieniając kierunku idziemy prosto ku ścianie lasu. Szeroka, wyraźna ścieżka zagłębia się w las. Podchodzimy na zalesioną kulminację. Po kilkunastu minutach podejścia przez las ścieżka nagle obniża się. Tu po lewej na niewielkiej skałce wykute cyfry „1795”. Mają one bezpośredni związek ze skałką na szczycie pobliskiej kulminacji. Ścieżką w lewo zbaczamy ze szlaku, podchodząc stromo do skałki Bramka.

Od skałki z wykutą datą ścieżka obniża się i po chwili szlak gwałtownie skręca w prawo, przekraczając niewielki strumyk. Dalej uwaga na znaki – po niespełna 100 m szlak skręca w lewo, pod zalesiony stok. Strome podejście po kilku minutach wyprowadza nas na bezwidokowe spłaszczenie terenu. Idziemy wąską ścieżką przez las, w kierunku ‚południowym. Po wyjściu z lasu dochodzimy do wyraźnej polnej drogi i podążamy nią w lewo do położonego nie opodal samotnego gospodarstwa. Tu rozwidlenie dróg. Szlak skręca w prawo – przed nami ładny widok na Śnieżkę – w szeroką szutrową drogę. Biegnie ona skrajem lasu; w zasadzie jest to park otaczający zespół sanatoryjny w Wojkowie.

Idziemy w kierunku południowym. Dalej droga zwęża się i schodzi nieco stromo. Po chwili mijamy po lewej stary, oryginalny budyneczek. Zejście staje się łagodne, a niebawem idziemy płasko. Mijamy po lewej park otaczający pałac w Radocinach, tzw. Nowy Dwór. Do niedawna mieścił się tu ośrodek wczasowy, dziś w pałacu jest sanatorium kardiologiczne pozostające pod zarządem Uzdrowiska Cieplice Śląskie. Ścieżka biegnąca tuż przy ogrodzeniu doprowadza nas do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo i dochodzimy do zabudowań znanej Fabryki Dywanów w Kowarach. Istnieje możliwość zwiedzenia fabryki (w tym celu należy zwracać się telefonicznie pod numer 18-20-32, wewn. 183). Idziemy prosto i po kilku minutach przekraczamy most na Jedlicy i ulicę Jeleniogórską w Kowarach. Nie zmieniając kierunku idziemy dalej prosto, by przed przejazdem kolejowym skręcić w lewo, do stacji PKP Kowary i przystanku PKS. Od Bukowca – 1.25 godz., z Karpnik – 2.40 godz. Za wspomnianym przejazdem kolejowym, po prawej stronie drogi do Karpacza – pole namiotowe, kąpielisko, a nieco dalej hotel „Przy Wodzie”. Z przystanku PKS w Kowarach odchodzą autobusy do Karpacza (Bierutowic), Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Wałbrzycha, Lubawki. Przy stacji węzeł szlaków, gdzie bierze początek szlak żółty prowadzący w Karkonosze (na Skalny Stół – 3 godz.).

Jeśli kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem nie musimy dochodzić do stacji PKP. Po przekroczeniu mostu na Jedlicy kierujemy się wówczas w lewo, w ul. Jeleniogórską – główną ulicę Kowar. Niebieski szlak powraca na tę ulicę, przy kościele,wyżej, gdzie nosi ona nazwę ul. 1Maja.

Od stacji PKP idziemy za znakami niebieskimi i żółtymi prosto, równolegle do torów kolejowych. Idąc w kierunku południowym dochodzimy po kilku minutach do ul. Bohaterów Stalingradu. Tu w lewo. Po dojściu do kościoła skręcamy w prawo i ul. 1 Maja podchodzimy przez centrum Kowar. Niebawem mijamy po lewej klasycystyczny ratusz – siedzibę Urzędu Miejskiego. Od stacji PKP – 10-12 min. Tu z lewej dołącza szlak 6Z (nim w lewo na Skalnik 1.50 godz.). Szlak żółty odłącza się w prawo. My za znakami niebieskimi i zielonymi podchodzimy dalej prosto. Po chwili mijamy po prawej pocztę i skręcamy w prawo w skos, w ul. Fornalskiej. Łagodne podejście wkrótce wyprowadza nas na polną drogę. Przy budynku z czerwonej cegły ulica Fornalskiej skręca w prawo (do stacji PKP Kowary Średnie). My idziemy prosto obniżającą się nieco ścieżką, mając po lewej widok na Kowary i ich ładnie położoną dzielnicę Wojków oraz na Rudawy Janowickie od Skalnika po Przełęcz Kowarską. W pewnym oddaleniu od ścieżki, po lewej, mijamy kaplicę Św. Anny.

Dalej zejście staje się nieco strome. Dochodzimy do nasypu kolejowego. Płaski odcinek ścieżki doprowadza nas do wiaduktu kolejowego. Przechodząc pod wiaduktem skręcamy w prawo, ponownie na ul. Fornalskiej i podążamy nią w górę kilka minut do rozwidlenia szlaków. Przy ostatnim budynku na tej uliczce (po prawej) szlak zielony odchodzi w lewo. Do tego miejsca od stacji PKP w Kowarach – 30 min.

Za znakami niebieskimi idziemy prosto (uwaga – ogrodzenie) przez łąkę, dochodząc do potoku Piszczak. Wkrótce wkraczamy w las i podchodzimy przez Uroczysko, chwilami dość stromo, do miejsca gdzie szlak 4N wychodzi na drogę. Tu, na wysokości 598 m, przy połączeniu potoków Piszczaka i Pluszcza – węzeł szlaków. Ponownie spotykamy znaki zielone, które stąd odchodzą na zachód do Karpacza (2.20 godz.). W górę wprost odchodzi czarny szlak prowadzący na przełęcz Okraj (1.30 godz.). My za znakami niebieskimi skręcamy w lewo. Polną drogą wiodącą na wschód osiągamy otwarty teren (ładne widoki na Kowary i ich otoczenie).Po chwili droga nieco stromo obniża się w dolinę Jedlicy. Dochodzimy do drogi asfaltowej i podążamy nią w prawo, w górę. (Do tego miejsca można dojechać autobusem PKS kursującym do Kowar Górnych – przystanek w lewo za mostem). Kilkuminutowe podejście asfaltem doprowadza nas do stacji turystycznej ,,Nad Jedlicą” (od węzła szlaków ponad Uroczyskiem – 15-20 min). Tuż przed stacją skręcamy w lewo na most. Przekraczamy Jedlicę i wkraczamy na polną drogę. Po prawej pozostawiamy stację turystyczną, a nieco dalej urządzenia wyciągu orczykowego. Podchodzimy w górę doliny Kuźniczego Potoku, który przekraczamy po kilku minutach marszu. Dalej wyraźna droga wspina się na dobrze już widoczną Przełęcz Kowarską. Idziemy tzw. Drogą Głodu, zbudowaną w łatach 1855-57. Mijamy najwyżej położone zabudowania Pogórza – dzielnicy Kowar. Po 25-30 min podejścia od stacji „Nad Jedlicą” osiągamy Przełęcz Kowarską (727 m). Tu X 4N, .

Szlak niebieski wychodząc na przełęcz skręca w lewo i przekracza szosę KowaryKamienna Góra. Nadal idziemy Drogą Głodu, która – tu wysadzana jaworami – obniża się w kierunku wschodnim. Przed dojściem do Ogorzelca droga skręca w prawo i przekracza tory kolejowe. Do stacji PKP w Ogorzelcu – w lewo. Od Przełęczy Kowarskiej 15 min. Dalej szlak niebieski drogą przez wieś podchodzi do szosy KowaryKamienna Góra, którą osiągamy po kilku minutach od torów kolejowych. Od Przełęczy Kowarskiej – 20 min, z Kowar – nieco ponad 2 godz. Tu kończy się trasa 4N – dalszy ciąg szlaku niebieskiego biegnie w kierunku południowym do Paczyna (1.15 godz.) i do Jarkowic (2.15 godz.).

Czasy przejść w kierunku przeciwnym: od przystanku PKS Ogorzelec (przy szosie KowaryKamienna Góra) do stacji PKP Ogorzelec niespełna 10 min, na Przełęcz Kowarską 35 min, do stacji turystycznej ,,Nad Jedlicą” nieco ponad 1 godz., do węzła szlaków ponad Uroczyskiem 1.25 godz., do Kowar 2 godz., do Bukowca 3.30 godz., do Karpnik 4.40 godz. GOT 25 pkt.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

Dodaj komentarz