Niezwykłe polichromie w Ciechanowicach

-To jeden z najcenniejszych obiektów świeckich na Dolnym Śląsku- tak pałac w Ciechanowicach i odkryte w nim polichromie ocenia Wojciech Kapałczyński, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W pałacu w Ciechanowicach, który od dwóch lata jest prywatną własnością, trwa remont. Na drugim piętrze powstają pokoje hotelowe. Na parterze będzie kuchnia z jadalnią i sala konferencyjna. Konserwator jest pełen uznania dla właścicieli obiektu, którzy prowadząc prace starają się zachować pamiątki z przeszłości obiektu.

Najciekawszych odkryć dokonano na pierwszym piętrze. Przeprowadzone odkrywki pozwalają przypuszczać, że na całym piętrze zachowały się przepiękne polichromie z XVI, XVIII i XIX wieku. -Nie przypominam sobie odkryć na taką skalę- twierdzi Mieczysław Stec z wydziału konserwacji Akademii Sztuk Pięknych.

To jego studenci prowadzili w pałacu badania konserwatorskie. Odkrycie pozwoliło już na zmianę historii obiektu. Do tej pory datowany był on na XVIII wiek. Teraz wiadomo już, ze jest o dwa wieki starszy. Podczas remontu doskonale widoczne stały się kolejne zmiany wprowadzane w obiekcie. W przeszłości miał on m.in. zupełnie inne okna.

Wojciech Kapałczyński nie pamięta w swojej 32- letniej pracy odkrycia o podobnej skali. Warta uwagi jest szczególnie duża powierzchnia zachowanych polichromii.

Muzyczne Radio
www.figurki.jelenia.pl

Dodaj komentarz