Nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie

W Szklarskiej Porębie narciarze są najważniejsi. Miasto chce zbudować dla nich nowy wyciąg. Szklarska Poręba może być pierwszym miastem w całych Sudetach, gdzie już w centrum będzie można założyć narty na nogi. Planowana jest bowiem budowa nowego wyciągu krzesełkowego, który zawiózłby narciarzy wprost pod dolną stację istniejącego wyciągu na Szrenicę.

– Przedsięwzięcie mogłaby sfinansować gmina wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami – uważa burmistrz Arkadiusz Wichniak.

Teren, na którym miałby powstać prawie kilometrowej długości wyciąg, jest prawie w całości własnością miasta. Jedynie niewielkie działki trzeba by odkupić od prywatnych właścicieli. Dodatkowym plusem jest to, że teren omija Karkonoski Park Narodowy, i załatwienie formalności będzie łatwiejsze. Obok biegłaby naśnieżana nartostrada, która latem byłaby wykorzystana jako miejsce do zjeżdżania rowerami górskimi.

– Inwestycję musi jednak uwzględniać plan zagospodarowania przestrzennego. Radni mają się zająć jego zmianą w przyszłym roku – informuje Grzegorz Sokoliński, przewodniczący rady miejskiej.

Nowy wyciąg znacznie odciążyłby ruch samochodowy w kierunku dolnej stacji kolejki na Szrenicę. W zimowe weekendy tworzą się tam gigantyczne korki, a przyjeżdżający nieco później nie mają nawet gdzie zaparkować.

– Chcemy także promować wśród narciarzy połączenia kolejowe, aby przyjeżdżali pociągami – mówi burmistrz.

Już planuje się wprowadzenie regularnych kursów ski-busów, które zabierałyby narciarzy ze stacji PKP i wiozłyby wprost pod wyciąg.

Rozważa się również budowę o połowę dłuższego wyciągu, który sięgałby aż do nartostrady Lolobrygida. Dzięki takiemu rozwiązaniu narciarze mogliby zjechać ze szczytu Szrenicy aż do samego centrum Szklarskiej Poręby. Taki wariant wiąże się jednak z wycinką dużych połaci lasu, co dla inwestorów może być zupełnie nieekonomiczne.

Nie tylko Szklarska Poręba, ale cały region ma szansę za kilka lat stać się mekką polskich i czeskich narciarzy. W pobliskim Świeradowie -Zdroju trwają końcowe odbiory techniczne przed uruchomieniem kolei gondolowej na Stóg Izerski. Ruszą również trzy krótsze, miejskie wyciągi, które nie kręciły się przez kilka lat. W Świeradowie-Zdroju chce również zainwestować hiszpańska spółka Aqa, która postawi wyciąg kanapowy na Świeradowiec. Nartostrada ponad dwukilometrowej długości będzie w całości naśnieżana.

– Planuję za 30 mln euro wybudować kompleks hotelowo-narciarski – informuje burmistrz Roland Marciniak.

Mariusz Junik – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz

Nowy wyciąg w Szklarskiej Porębie

Dzień 26.10.2004 r. będzie w historii Szklarskiej Poręby datą znamienną, gdyż po kilkunastu latach prób osiągnięcia porozumienia dotyczącego inwestycji narciarskich w rejonie Szrenicy, dzięki staraniom władz miasta, lokalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim, koordynującego rozmowy Głównego Konserwatora Przyrody prof. Zbigniewa Witkowskiego, osiągnięto kompromis udokumentowany stosownym protokołem. Spotkanie daje miastu szansę modernizacji infrastruktury narciarskiej, a tym samym dalszego rozwoju.Już za dwa lata powinna ruszyć nowa nitka wyciągu, 4-osobowa kanapa od dolnej stacji do „Świątecznego Kamienia”. W tym okresie trasy Skiareny Szrenica zmienią swoje oblicze – zostaną poszerzone, wyrównane, połączone dodatkowymi łącznikami i wzbogacone o system sztucznego dośnieżania.

Dodaj komentarz