Pieniądze na podręczniki

Rząd rozesłał już pieniądze na podręczniki. Lada dzień będą na kontach szkół z Dolnego Śląska.
Rząd dopłaca do szkolnych podręczników uczniom z najuboższych rodzin. W województwie dolnośląskim czeka na te pieniądze 25 tysięcy uczniów.

Ich rodzice wypełniali odpowiednie dokumenty w szkołach jeszcze przed wakacjami. Dyrektorzy robili szacunkowe wyliczenia na podstawie poprzednich lat. W oparciu o te dane rząd wyliczył kwotę dla uczniów. Na konto Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 2 miliony 617 tysięcy 616 złotych.

Mamy też dobrą informację dla tych rodziców, którzy do tej pory nie złożyli dokumentów w szkołach. Rada Ministrów przewidziała korektę tej kwoty, więc kuratorium oświaty we Wrocławiu będzie jeszcze we wrześniu przyjmować wnioski od szkół. Oznacza to, że spóźnieni rodzice mogą je nadal składać w szkołach.

– Niektórzy to po prostu przeoczyli, więc na przykład u mnie w szkole wnioski będziemy przyjmować do 20 września – mówi Stanisław Bednarek, dyrektor SP nr 4 w Legnicy.

Rząd dofinansowuje zakup podręczników uczniom zerówek i klas I-III szkół podstawowych oraz muzycznych pierwszego stopnia. Dzieci muszą pochodzić z rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 351 złotych.

Rada Ministrów wzięła się za sprawę nieco za późno i nie zdążyła z podzieleniem pieniędzy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Udało się to zrobić we wrześniu.

– Pieniądze przyszły kilka dni temu. Przekazaliśmy je już na rachunki wszystkich 169 dolnośląskich gmin – mówi Marzena Dziedziak, dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Jak sprawdziliśmy, pieniądze na gminnych kontach już są. Teraz wydziały oświaty czekają na pisemne potwierdzenie z kuratorium we Wrocławiu – taka jest bowiem procedura.
Gdy potwierdzenie dotrze do gmin, pieniądze zostaną przelane na konta szkół i wypłacone rodzicom.

– Pisma do gmin wyszły od nas w piątek, więc powinny lada dzień dotrzeć do adresatów – zapewnia Janina Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Dla dzieci z zerówki dofinansowanie wynosi 70 zł. Dla uczniów klas pierwszych – 130 zł, klas drugich – 150 zł, a klas trzecich – 170 zł.

Każdy rodzic, który chce starać się o zwrot wydanych na książki pieniędzy, musi mieć fakturę potwierdzającą ich zakup.

Edyta Golisz – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz