Pieniądze na zabytki

50 tysięcy złotych przeznaczyli radni Sejmiku Dolnośląskiego na remont schroniska PTTK Szwajcarka. Pieniądze przyznano też m.in. na remonty zabytków w Lubomierzu i Siedlęcinie.

Dotacja dla schroniska przeznaczona jest na utrzymanie unikatowej architektury obiektu. „Szwajcarka” jest prawdziwą perłą Rudaw Janowickich. Obiekt znajdujący się w Górach Sokolich wybudowano w 1823 roku na wzór tyrolskiej bacówki.

Początkowo była w nim leśniczówka, później mieszkali tutaj właściciele Karpnik. Schronisko funkcjonuje w tym miejscu od 1950 roku. To świetne miejsce na piesze wędrówki. Blisko stąd na Krzyżną Górę oraz Sokolik. Można też przejść zielonym szlakiem do Janowic na zamek Bolczów.

To nie jedyny obiekt w naszym regionie, który otrzymał dofinansowanie: 14 tysięcy złotych przeznaczono na konserwację barokowego ołtarza bocznego MB Częstochowskiej w kościele św. Mikołaja w Siedlęcinie, kolejne 50 tysięcy złotych – na remont wieży ratusza w Lubomierzu. Tyle samo zarezerwowano też na remont dachu kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca w Olszynie. Łącznie na remonty zabytków przeznaczono milion złotych.

www.nowiny.jgora.pl

Dodaj komentarz