Pikniki na szlaku cysterskim

Już tradycyjnie i w tym roku największa prywatna wrocławska Agencja Artystyczna Jedynka zaprasza turystów od maja do września na Dolny Śląsk na pikniki turystyczno-kulturalne na szlaku cysterskim. Pierwszy odbędzie się już 10 i 11 maja w godzinach od 10 do 18 w Lubiążu.

Nasz region znany jest ze wspaniałych obiektów architektonicznych: zamków, pałaców, kościołów, klasztorów i innych obiektów o dużej wartości historycznej. Organizacja cyklu daje możliwości zwiedzenia wraz z przewodnikiem większych obiektów cysterskich na Dolnym Śląsku i zobaczenia wszystkich pomieszczeń – również i tych na co dzień zamkniętych oraz okazją do działań artystyczno–promocyjnych gmin, integracji mieszkańców okolicznych województw jak też magnesem ściągającym do tych obiektów turystów z Europy.

Szlak jest drugim (po zamkach nad Loarą) tego typu przedsięwzięciem turystycznym w Europie, który kompleksowo promuje i pokazuje wybrane obiekty architektoniczne. Bezsprzecznym faktem jest to że większość z nich co roku przyjmuje liczne rzesze turystów, ale brak im spójnej reklamy oraz szerokiej promocji.

Pocysterskich obiektów Dolnego Śląska, które należałoby pokazać turystom jest ponad pięćdziesiąt , a Artystyczna Jedynka w tym roku zaprosi tylko do sześciu miejsc.

W ramach tego cyklu, już od 11 lat, w największym kompleksie pocysterskim w Europie – Lubiążu koło Wołowa – organizowany jest piknik turystyczny pod nazwą Korso Pałacowe. Podczas tej imprezy będzie jedyna szansa zwiedzenia całego kompleksu, bowiem na co dzień otwarte są dla zwiedzających tylko niektóre pomieszczenia.

W ogromnych korytarzach klasztornych można zobaczyć wystawy: Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku, Mosty, porty i infrastruktura techniczna rzeki Odry, Drogi Dolnego Śląska – turystyka i rekreacja XIX i XX wieku, Wrocławiowi dobrze przy Odrze, Nagrobki Śląskie, a także jedną z większych sal – zwaną Jadalnią Opata.

Natomiast przewodnik – po zebraniu się minimum 20 osobowej grupy – oprowadzi po obiekcie i opowie jego historię .Turyści mogą zobaczyć jedną z najpiękniejszych na świecie barokową Salę Książęcą, przejść przez zamknięte na co dzień korytarze i cele klasztorne, zobaczyć – niestety zarośnięty trawą Wirydarz, a także restaurowaną Bibliotekę i oddany niedawno do oglądania Refektarz Letni. Zwiedzanie pocysterskiego obiektu w Lubiążu zakończy się we wnętrzu wspaniałego – nieczynnego niestety – Kościoła NMP .

Po raz drugi będzie też można zajrzeć do przepastnych podziemi pałacowych, mających w sobie oprócz cysterskich także drzemiące tajemnice z czasów II wojny światowej. A na dziedzińcu handlowo-rozrywkowy Piknik Klasztorny. Będą na nim stoiska z handlowe, także z kwiatami, wesołe miasteczko. Dla ducha na plenerowej scenie na dziedzińcu wystąpią miejscowe zespoły artystyczne: taneczne Feniks i Reaktywacja, wokalno-instrumentalny Odrzanie, zespół tańca nowoczesnego Traf, folklorystyczny Mojęcice, kapela ludowa Kostomłocianie, Młodzieżowy Zespół Taneczny z Kostomłotów i w niedzielę (godz.15) – koncert gwiazdy programu TVN Szkło kontaktowe – Jożina z Bażin – czyli czeskiego zespołu Ivana Mladka – Banjo Band.

Finałowym akcentem będzie niedzielny (godz. 18) Koncert wiosenny w Sali Książęcej w wykonaniu Pawła Kowalskiego – fortepian i zespołu Prima Vista. W repertuarze kompozycje W. A. Mozarta i F. Chopina.

Zbigniew Próchniak – POLSKA Gazeta Wrocławska
www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz