Pisarzowice – Leszczyniec

Pisarzowice – Czarnów – Leszczyniec

Szlak czarny – 9S. Czas przejścia 2 godz. GOT 10 pkt.

Od stacji PKP w Pisarzowicach idziemy w kierunku zachodnim rażeni ze znakami trasy 2N. Szlaki zmieniają kierunek na południowy i biegnąc u podnóża nasypu kolejowego doprowadzają nas po 10 min do centrum wsi. Wychodząc na szosę skręcamy w prawo, pod wiadukt kolejowy. Idziemy szosą przez wieś w kierunku zachodnim. Po chwili mijamy zabytkowy kościół (po lewej). Nieco dalej rozwidlenie dróg – idziemy w lewo. Łagodnie wznosząca się, wysadzana drzewami droga w dolinie Żywicy to Stary Trakt Kamiennogórski. Po 20 min od rozwidlenia dróg szlak 2N odchodzi w lewo, wiodąc na Przełęcz pod Wilkowyją (40 min). My idziemy dalej Traktem, osiągając po 15-20 min dolne zabudowania Czarnowa. Tu rozwidlenie dróg. Skręcamy w prawo przez mostek na Żywicy, a po drugiej stronie potoku zaraz w lewo. Nieco stromo podchodzimy między opłotkami asfaltową drogą, która wkrótce kieruje się w prawo (do schroniska „Czartak”). My za znakami czarnymi idziemy dalej prosto. Podchodzimy aż do napotkania szlaku 2N. W prawo w górę prowadzi on do schroniska „Czartak” – 5 min.

Trasa nasza od połączenia ze szlakiem 2N zmienia kierunek na południowy. Obniżamy się nieco ku zabudowaniom, a następnie podchodzimy pod przeciwległy stok. Po 20 min marszu wkraczamy na Stary Trakt Kamiennogórski, gdzie z prawej dołącza szlak 1C. Tu skręcamy w lewo. Od tego miejsca trzy szlaki prowadzą na krótkim odcinku razem. Po chwili Trakt Kamiennogórski odchodzi w lewo, obniżając się w dolinę Żywicy. Nieco dalej, na wysokości 745 m, prowadzące nas znaki czarne skręcają w prawo. Schodzimy przez las drogą biegnącą dnem wąwozu.

Po kilkunastu minutach marszu, na wysokości 680 m, wychodzimy z lasu, zbliżając się do pierwszych zabudowań Leszczyńca (po prawej w dole). Idąc skrajem lasu obniżamy się w dolinę Wilczyńca. Przekraczamy potok i idziemy drogą przez wieś. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym i niebawem dochodzimy do interesujących budowli sakralnych. Po lewej stronie, nieco oddalony od drogi, późnogotycki kościół cmentarny z końca XVI w. Po prawej – XVIII-wieczny kościół, niegdyś ewangelicki, dziś katolicki (parafialny). Tuż za kościołem skręcamy w prawo, w szeroką aleję. Z niej widok na Rudawy i Grzbiet Lasocki. Po chwili skręcamy w lewo i dochodzimy do zakładów „Polam”, produkujących porcelanę elektrotechniczną. Przed bramą fabryczną skręcamy w prawo i wychodzimy na szosę Kamienna GóraKowary. Nieco dalej przystanek PKS, gdzie zakończenie szlaku. Dotąd od miejsca rozłączenia się szlaków 1C i 2N – około 25 min, z Czarnowa od połączenia ze szlakiem niebieskim poniżej „Czartaka” – niespełna 1 godz.

Czasy przejść w kierunku odwrotnym: z Leszczyńca do X 1C, 2N 40 min, X 2N, 9S poniżej schroniska „Czartak” 1 godz., do Pisarzowic PKP – 2 godz. GOT 10 pkt.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

0 odpowiedzi na “Pisarzowice – Leszczyniec”

  1. Witam
    Uwaga !!!. To może pomóc wielu osobom. Schronisko Czartak nie jest już od dawna schroniskiem pod zarządem PTTK. Jest to prywatny dom, który zajmuje się agroturystyką. Osoby idące szlakiem nie znajdą tam dla siebie miejsca na chwilę odpoczynku, ciepłą herbatę czy jakiś posiłek !!! . Planując swoją wycieczkę tego punktu nie można brać pod uwagę, jako miejsce chwilowego odpoczynku.

Dodaj komentarz