Starościńskie Skały – Przełęcz Rudawska

Starościńskie Skały – Strużnica (schronisko PTSM „Sokolik”) – Przełęcz Rudawska

Szlak czarny – 10S. Czas przejścia 2.30 godz. GOT 12 pkt.

Początek szlaku znajduje się na szczycie Starościńskich Skał. Ścieżką wiodącą przez labirynt „skalnego miasteczka” schodzimy stromo do ściany lasu. Przy najniżej położonej skałce skręcamy w lewo. Łagodniejsze zejście przez las w kilka minut doprowadza nas do połączenia ze szlakiem 2N. Tu skręcamy w prawo i za znakami czarnymi i niebieskimi schodzimy w kierunku południowym. Ścieżka łukiem zmienia kierunek na zachodni, a po chwili rozszerza się w szeroką drogę śródleśną. Zejście nią staje się łagodniejsze. Po 15 min marszu drogą dochodzimy do rozwidlenia szlaków.

Trasa 2N prowadzi dalej prosto – my za znakami czarnymi skręcamy z drogi w lewo, na wąską ścieżkę. Strome zejście w kierunku południowym po kilku minutach doprowadza nas w pobliże Strużnickich Skał – widocznych w lewo, nieco wyżej od szlaku. Tu wiodąca nas ścieżka skręca w kierunku zachodnim (w prawo). Zejście staje się mniej strome, idziemy przez las, łukiem zmieniając kierunek na południowy. Na granicy lasu dochodzimy do polnej drogi, gdzie skręcamy w prawo. Idziemy w kierunku zachodnim, mając po prawej stronie ścianę lasu, a po lewej rozszerzającą się panoramę Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Wkrótce skręcamy w lewo i przekraczając strumyk wychodzimy na łąki ponad Strużnica , skąd widok jest znacznie pełniejszy. Szlak prowadzi krótko w kierunku południowym, a następnie w prawo polną drogą do widocznych zabudowań tartaku. Mając je po lewej stronie wychodzimy na szosę w dolnej części miejscowości i skręcamy w lewo. Mijamy przystanek PKS, podchodząc łagodnie w górę Strużnicy. Po 10 min od tartaku dochodzimy do schroniska PTSM „Sokolik”. Od X 9S, 2N do tego miejsca – 35-40 min.

Dalej szlak wiedzie w górę Strużnicy około 200-250 m, po czym skręca w lewo. Przechodzimy obok zabudowania nieco odsuniętego od drogi i wychodzimy na odsłonięty teren, ładny widokowo. Polna droga wiodąca w kierunku wschodnim podchodzi łagodnie do skraju lasu, który osiągamy po 25-30 min marszu od schroniska. Prawie bez zmiany kierunku podchodzimy śródleśną drogą, miejscami dość stromo, mijając dwie niewielkie polanki. Na skrzyżowaniach leśnych dróg idziemy prosto. Za drugą polanką, gdzie szlak podchodzi dnem płytkiego jaru, podejście staje się strome. Po godzinie marszu przez las osiągamy szerokie obniżenie w grzbiecie głównym Rudaw Janowickich – Przełęcz Rudawska (740 m). Na skrzyżowaniu dróg, na skraju lasu X 9S, 2N. Szlak 2N prowadzi w lewo na Wołek (40-45 min), w prawo na Skalnik (45 min).

Czasy przejść w kierunku przeciwnym: z Przełęczy Rudawskiej do Strużnicy (schronisko PTSM „Sokolik”) 45 min, do Strużnickich Skał – 1.25 godz., do połączenia ze szlakiem 2N – 1.30 godz., na szczyt Starościńskich Skał – 1.50 godz. GOT 12 pkt.

Źródło: Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie„, 1990

Dodaj komentarz