Podsumowanie działalności I-KTK-N w 2009 roku

Powstanie Towarzystwa Rowerowego

Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie

Początki Stowarzyszenia zaczęły się od zawodów rowerowych Młodzieżowe Grand Prix Karkonosze MTB, które organizowaliśmy już od ponad trzech lat. Wokół nas skupiła się wspaniała grupa zawodników. Marzyliśmy o powstaniu profesjonalnego klubu rowerowego dla tej właśnie młodzieży, która pod okiem fachowców mogłaby doskonalić swoje umiejętności. Nasze zamierzenia spełniły się w roku 2003 dzięki rodzicom założyliśmy stowarzyszenie, które oprócz działalności sportowej miało się zajmować również turystyka rowerową.

Przez okres prawie czterech lat głównym działaniem naszego towarzystwa było przede wszystkim działalność sportowa – w roku 2004 zajęliśmy w punktacji drużynowej MTB na Dolnym Śląsku drugie miejsce. Stowarzyszenie działało na zasadach Organizacji Non profit i ciężar całego przedsięwzięcia spoczywał na rodzicach zawodników skupionych przy I-KTK. Zawodnicy co roku zmieniali kategorie i ich oczekiwania były bardziej wygórowane – dlatego też przechodzili do innych zamożniejszych klubów, nasze Stowarzyszenie nie mogło zapewnić im takiego rozwoju i warunków. Powoli działalność stowarzyszenia zaczęła wygasać odchodzili zawodnicy, a z nimi rodzice. Ostatnią dużą imprezą organizowaną przez I-KTK były Mistrzostwa MTB na Wzgórzach Dziwiszowskich w 2006 roku.

W grudniu 2007 roku po nadzwyczajnym Walnym Zebraniu – zaszła zmiana w nazwie, doszło słowo „Narciarski” oraz wybrany nowy Zarząd Stowarzyszenia, który za cel wyznaczył sobie działalność turystyczną , organizowanie imprez sportowych oraz pomoc i wytyczanie dróg rowerowych w naszym mieście.

Rok 2008 był rokiem przygotowawczym do działalności Naszego Stowarzyszenia – wyszukiwanie nowych aktywnych członków. Ten rok upłynął przede wszystkim na organizowanie rowerowych wycieczek, miedzy innymi do Bautzen, oraz na promowaniu Turystycznego Dolnośląskiego Rowerowego Szlaku Papieskiego. Uczestniczyliśmy organizowaniu protestów rowerzystów na brak infrastruktury rowerowej w naszym mieście. Byliśmy jednym z organizatorów uroczystego powitania Mai Włoszczowskiej w Jeleniej Górze, po zdobyciu srebrnego medalu na olimpiadzie w Pekinie. W roku 2008 opisaliśmy dwie turystyczne drogi rowerowe. Jedna to „Dolina Kamiennej” (już w tym 2009 roku częściowo wybudowana całkowicie według naszych wytycznych do projektu ) druga to turystyczna droga do Karpacza, która dostała wyróżnienie miesięcznika PTTK „Na Szlaku” za turystyczną trasę miesiąca.

Rok 2009 rozpoczęliśmy już w marcu:

 • VII Ogólnopolskim Kolarskim Wyścigiem Przełajowym o Memoriał Jana Kozłowskiego – gościem honorowym była nasza Mistrzyni Maja Włoszczowska.
 • Kolejną imprezą był Wyścig Przełajowy o Puchar Prezydenta Jeleniej Góry.
 • Akcja „jedź bezpiecznie” była to inicjatywa Naszego Towarzystwa Rowerowego I-KTK-N oraz firmy wspierające – Hotel Caspar, Philips i WORD Jelenia Góra razem z Policją i Strażą Miejską – celem tej inicjatywy było poprawa bezpieczeństwa rowerzystów na naszych drogach poprzez darmowe rozdawanie kamizelek odblaskowych. Akcja ta została powtórzona latem razem z Urzędem Miasta.
 • Odsłonięcie pamiątkowej tablicy – mapy Dolnośląskiego Rowerowego Szlaku Papieskiego w Radoniowie. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, oraz naszego Towarzystwa Rowerowego powstał kolejny ślad upamiętniający pobytu na naszych ziemiach Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II

W maju organizowaliśmy cztery imprezy:

 • Rodziny Rajd Rowerowy – „Rowerem po torowisku tramwajowym – 40 lat później” była to „Pierwsza Parada Starych Rowerów i Osobliwości”.
 • „Czasówka Sudecka”: Podgórzyn – Przesieka: Organizator nasze Towarzystwo Rowerowe oraz gmina Podgórzyn
 • Wyścig MTB Cross Country „Wzgórza Dziwiszowskie” 2009
 • Rajd rowerowy do Chmielenia honorowego kapelana sportowców ks. Szymona Bajaka na uroczystą mszę świętą: „Sportowcy Dolnego Śląska w podziękowaniu dla Jana Pawła II w rocznice urodzin”.

W następnych miesiącach organizowaliśmy:

 • Rodzinny Rajd Rowerowy – pod hasłem: „Zaprzęgi w Starej Kamienicy”.
 • Rajd rowerowy na imieniny Henryka do Henrykowa – Henryków słynie z najstarszego drzewa w Polsce, a jest to Cis
 • Czasówka MTB na Górę świętej Anny w Proszówce – oraz odsłonięcie pamiątkowego obelisku upamiętniającego pobyt w tych stronach ks. Karola Wojtyły w roku 1956.
 • Imprezą kończącą imprezy sportowe były Górskie Mistrzostwa Polski MASTERS – szosa – Borowice 2009. Organizator Gmina Podgórzyn i nasze Towarzystwo Rowerowe.
 • Koniec sezonu rowerowego 2009 uczciliśmy Rodzinnym Piknikiem Rowerowym w Chatce Górzystów w Jakuszycach.

Prezes I-KTK-N Zbigniew Leszek

witam

Fajnie,że jesteście…Wyścig na Wzgórzach Dziwiszowskich bardzo mi się podobał i czekam na repley, na pewno przyjedziemy. Mieszkacie na pięknych terenach, tylko rozwijać turystykę rowerową, bo gdzie my ludzie z nizin mamy jeździć. Wasze trasy są dla nas przyjazne i chętnie tam zrzucamy hektolitry potu. Życzę dalszych osiągnięć i wytrwałości. Pozdrowienia dla Prezesa i jego Teamu.

Grazyna Zywer – prezes Klubu Sportowego ZYWER Legnica

Dodaj komentarz