Karkonoski Festiwal Światła

Od 5. grudnia 2009 do 10. stycznia 2010 Kotlina Jeleniogórska będzie lśniła blaskiem II Karkonoskiego Festiwalu Światła. W okresie adwentu tj. od 5. do 24. grudnia prezentowane będą wyłącznie iluminacje świąteczne, natomiast po Bożym Narodzeniu rozświetlone będą nie tylko Cieplice, lecz również inne fragmenty Jeleniej Góry oraz Karpacza, Kowar, Piechowic i Szklarskiej Poręby, Wojanowa.

Zamiarem pomysłodawców Festiwalu Roberta Futerhendlera i Janusza Stańczyka jest nadanie temu projektowi rangi wydarzenia o charakterze ponadregionalnym, które stanie się turystyczną atrakcją i wizytówką Kotliny Jeleniogórskiej. Walory Kotliny Jeleniogórskiej w postaci pięknej przyrody, architektury i dostępności komunikacyjnej dają regionowi niezwykłą szansę na to, aby wykreować Karkonoski Festiwal Światła na atrakcję turystyczną, która poprzez konsekwencję w działaniu i właściwą promocję, może być znana daleko poza granicami Polski.

O tym ,że światło czyni cuda przekonali się mieszkańcy i turyści, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji Festiwalu. Przy dwudziestostopniowym mrozie, cieplicki park i Plac Piastowski odwiedziło kilkanaście tysięcy gości, którzy zobaczyli znane na co dzień otoczenie w odmiennym, czarodziejskim blasku.

Inspiracją do organizacji Karkonoskiego Festiwalu Światła był największy na świecie festiwal światła „Fête des lumières” we francuskim Lyonie, mający ponad 50 letnią tradycję. Polski Festiwal Światła powstał dzięki wsparciu ze strony jednej z najpopularniejszych marek oświetleniowych na świecie.

Poza światłem i energią Festiwal będzie również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw i festynów adresowanych do mieszkańców i turystów odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską. Planowana jest największa, od kilku lat, kampania promująca Region Jeleniogórski i Festiwal. Zamiarem organizatorów jest stworzenie z Kotliny Jeleniogórskiej, Polskiego Salonu Światła, gdzie prezentowane będą najnowsze techniki oświetlenia przestrzeni publicznej, wnętrz pałaców, hoteli oraz mieszkań. Festiwal będzie też miejscem prezentacji programów oszczędzania energii i koncepcji wytwarzania energii odnawialnej.

Ramowy program II Karkonoskiego Festiwalu Światła

 • 5 grudnia 2009 – „Unikaty. Szkło Polskie XXI wiek”. Wystawa szkła artystycznego. Iluminacja budynku Muzeum – Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – godz.17.00
 • 5 grudnia 2009 – „Muzyka Światłem Malowana”. Inauguracja II Karkonoskiego Festiwalu Światła (wstęp z zaproszeniami). Iluminacja budynku Filharmonii i Książnicy Karkonoskiej – Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze – godz.19.00
 • 8 – 9 grudnia 2009 – „Akademia Energii – Odnawialne Źródła Energii dla gospodarki i społeczeństwa Dolnego Śląska” – konferencja dla przedstawicieli samorządów terytorialnych – Pałac Wojanów
 • 27 grudnia 2009 – 10 stycznia 2010 – Iluminacje świąteczne i eventowe, Jelenia Góra, Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba, pałac Wojanów
 • 2 – 3 stycznia 2010 – „Gala Światła i Lodu” – Park Zdrojowy w Cieplicach, Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze
 • 7 – 9 stycznia 2010 – „Akademia Światła” – konferencja dla architektów, projektantów, konserwatorów zabytków – Pałac Wojanów
 • 8 – 10 stycznia 2010 – „Światło Kreacje” – pokazy oświetlenia eventowego, laserów i sztucznych ogni – Jelenia Góra Cieplice
 • 10 stycznia 2010 – „Światełko do nieba dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – Jelenia Góra

Serdecznie zapraszamy!

Trwają intensywne przygotowania do II edycji Karkonoskiego Festiwalu Światła odbywającego się w Kotlinie Jeleniogórskiej w dniach 05. grudnia 2009 – 10. stycznia 2010r. Po sukcesie pierwszego festiwalu, który odbył się w dniach 09.-11. stycznia 2009r., pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu, Janusz Stańczyk i Robert Futerhendler, podjęli się przygotowania drugiej edycji.

Przypomnijmy spektakularny sukces pierwszej edycji, kiedy to przez 3 dni, przy kilkunastostopniowym mrozie, około 20 tysięcy gości podziwiało i uczestniczyło w przepięknym spektaklu świetlnym, jaki zaprezentowany został przez organizatorów i firmę Philips. Karkonoski Festiwal Światła był pierwszą w Polsce imprezą, łączącą pokazy zastosowań technologii świetlnych w iluminacji i upiększaniu architektury oraz przyrody, z różnymi formami sztuki – teatrem, fotografią i muzyką. Pokazom iluminacji towarzyszyły również przygotowane specjalnie na tą okazję wystawy, pokazy i koncerty ze świetlnym motywem przewodnim. W ramach festiwalu odbyły się warsztaty popularno-naukowe, między innymi na temat właściwego wykorzystania nowoczesnej technologii LED w oświetleniu oraz wykorzystania światła w medycynie. Uwieńczeniem Festiwalu był pokaz „Światełko do Nieba” z okazji odbywającego się XVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Celem organizatorów festiwalu jest kreowanie Kotliny Jeleniogórskiej jako Kotliny Dobrej Energii, Światła i Smaku. Wcielając teorię w czyny, czas trwania Festiwalu, w stosunku do pierwszej edycji, wydłużył się z 3 dni do 5 tygodni. W projekcie, którego głównym organizatorem jest firma LBL s.c. (podmiot utworzony przez pomysłodawców i organizatorów pierwszej edycji Festiwalu – Janusza Stańczyka i Roberta Futerhendlera) uczestniczyć będą poza Jelenią Górą takie miasta jak: Karpacz, Kowary, Szklarska Poręba oraz Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów. We wszystkich miejscach objętych festiwalem, odbędą się pokazy zastosowań technologii świetlnych.

Organizatorzy przygotowują między innymi:

 • Wystawę szkła artystycznego w połączeniu ze światłem w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze
 • Galę Światła i Lodu ( 02.-10. stycznia), w trakcie której artyści rzeźbiarze wykonają rzeźby w wielkich blokach lodowych.
 • W dniach od 08.- 10.grudnia 2009r. odbędzie się I.Karkonoska Akademia Energii. Będzie to szereg seminariów i konferencji poświęconych poszanowaniu energii oraz sposobom wytwarzania i wykorzystania energii odnawialnej, prowadzonych między innymi przy współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Stowarzyszeniami Architektów, Politechniką Wrocławską i Politechniką Poznańską.
 • W styczniu I.Karkonoska Akademia Światła, podczas której przedstawiciele Philips Lighting Poland (główny partner i sponsor festiwalu) oraz wybitni polscy architekci i urbaniści przeprowadzą prezentacje i seminaria na temat właściwego oświetlenia przestrzeni publicznych. Cykl ten będzie kierowany głównie do pracowników miejskich służb komunalnych. Działania dotyczące obu akademii prowadzone będą przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Przez cały czas trwania Festiwalu w Uzdrowisku Cieplice oraz w Karkonoskich ośrodkach SPA i Wellness prezentowane i testowane będą oprawy świetlne służące „światłoterapii”.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 10 stycznia, niezwykłym pokazem „Światełka do Nieba” z okazji odbywającego się tego dnia XVIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Media z branży oświetleniowej i energetycznej objęły patronatem II edycję Karkonoskiego Festiwalu Światła. Patronaty honorowe festiwalu objęli również: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Jerzy Pokój.

Najciekawsze fragmenty Festiwalu będą relacjonowane przez media ogólnopolskie i regionalne.

Projekt Karkonoski Festiwal Światła ma przede wszystkim służyć promocji poszanowania energii i wykreowania Kotliny Jeleniogórskiej jako miejsca prezentacji i stosowania najnowszych technik w zakresie racjonalnego wykorzystania energii i oświetlenia. Ma być on również, w założeniu, coroczną dodatkową atrakcją zarówno dla turystów odwiedzających Karkonosze w sezonie zimowym, jak również dla architektów, projektantów oraz inwestorów i podmiotów odpowiedzialnych za oświetlenie miast. Festiwal ma być podstawą do kreowania Kotliny Jeleniogórskiej jako Kotliny Dobrej Energii, Światła i Smaku natomiast miasto Jelenia Góra ma stać się w przyszłości Polskim Salonem Światła.

Zapraszamy na Karkonoski Festiwal Światła od 5. grudnia 2009 do 10. Stycznia 2010r.

Dodaj komentarz

Karkonoski Festiwal Światła

Workshop odbędzie się w terminie 24. – 27. września 2009 w Jeleniej Górze – Cieplicach.
Celem projektu jest prezentacja najnowocześniejszych technologii i produktów związanych z iluminacjami używanymi do dekoracji miast w okresie Świąt Bożego Narodzenia i innych wydarzeń wymagających specjalnego, świątecznego oświetlenia.

Podczas Workshop’u swoją ofertę zaprezentuje czterech największych w kraju producentów oświetlenia świątecznego. Jest to pierwsza w kraju impreza typu „B2B” dającą możliwość spotkania producentów i dystrybutorów oświetlenia świątecznego.

Do udziału w Workshopie „Miasto – Światło – Święta” pragniemy zaprosić przedstawicieli miast i gmin z terenu całej Polski oraz właścicieli hoteli i ośrodków turystyczno wypoczynkowych, aby zaprezentować co nowego i energooszczędnego będzie oświecało nasz kraj w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2009.

Iluminacje zostaną uzupełnione prezentacjami i wykładami prowadzonymi przez wybitnych architektów na temat właściwych metod stosowania iluminacji w przestrzeni publicznej oraz nowoczesnych metod oświetlenia iluminacyjnego.

Dodaj komentarz

Karkonoski Festiwal Światła

Kto chciałby sobie przypomnieć chwile najbardziej świetlanej imprezy w tym roku, która zachwyciła tysiące jeleniogórzan i nie tylko, powinien w niedzielę wybrać się do Hotelu Caspar w Cieplicach.

O godzinie 18. zacznie się wernisaż pokonkursowej wystawy, na którą składają się fotografie upamiętniające styczniowe, rozświetlone wieczory, które sprawił, że Cieplice zapełniły się ludźmi podziwiającymi bajkowy świat. Ten z kolei powstał dzięki iluminacjom zabudowań placu Piastowskiego i alejek Parku Zdrojowego.

www.jelonka.com

Dodaj komentarz

Karkonoski Festiwal Światła

W dniach 9 -11 stycznia 2009 roku w Jeleniej Górze – Cieplicach odbędzie się po raz pierwszy Karkonoski Festiwal Światła. Pokaz iluminacji świątecznych zostanie wystawiony przez firmę Eneos z Poznania.

W programie:

 • Wystawa PHILIPS Lighting – promocja i prezentacja technologii LED i Bene Kit.
  (miejsce: Politechnika – Pałac Schaffgotschów, Plac Piastowski)
 • Iluminacje świetlne budynków i zieleni w centrum miasta.
  (miejsce: Plac Piastowski i Park Zdrojowy)
 • Iluminacje świąteczne.
  (miejsce: Plac Piastowski i Park Zdrojowy)
 • Wystawa Tomasza Urbanowicza – Szkło Światła.
  (miejsce: hotel Caspar)
 • Pokazy i prezentacje prac zakwalifikowanych do konkursu – happeningu „MISTRZ ŚWIATŁA 2009”.
  (miejsce: Plac Piastowski, Park Zdrojowy)

Więcej informacji na stronie: www.karkonoskifestiwalswiatla.pl

Dodaj komentarz